Oběti nacistické perzekuce si v neděli dopoledne na Národním hřbitově před Malou pevností v Terezíně připomínají účastníci Terezínské tryzny 2016. Jsou mezi nimi i nejvyšší ústavní činitelé, předseda Senátu Milan Štěch, který přednesl hlavní projev, a premiér Bohuslav Sobotka.

Po dobu konání Terezínské tryzny, zhruba do 12:00, bude Malá pevnost pro veřejnost uzavřena. Po celý den se nebude vybírat vstupné v žádném objektu Památníku Terezín.

Terezínská tryzna je pravidelné setkání k uctění památky lidí, kteří trpěli v represivních zařízeních v době nacistické okupace – v terezínském ghettu, policejní věznici pražského gestapa v Malé pevnosti a v koncentračním táboře v Litoměřicích. Koná se každoročně už od konce druhé světové války.

Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození. Věznicí gestapa v Malé pevnosti pak prošlo 32.000 mužů a žen. V Terezíně zahynulo 2600 z nich, další tisíce pak v jiných nacistických táborech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner