Praha 23. října (ČTK) – V TOP 09 zaznívají hlasy o možné výměně stranického vedení včetně předsedy Miroslava Kalouska kvůli propadu ve sněmovních volbách. Někteří krajští zástupci TOP 09 ale varují před unáhlenými řešeními, plyne z dnešní ankety ČTK. Strana ztratila 19 mandátů, bude mít sedm poslanců. Na konec listopadu chystá TOP 09 volební sněm. Kalousek by měl už v úterý říct, zda bude funkci obhajovat.

V souvislosti s místem předsedy se objevuje jméno europoslance za TOP 09 Jiřího Pospíšila, který nově do strany vstoupil. Šéf jihomoravské organizace TOP 09 Jan Vitula už o víkendu uvedl, že exministra spravedlnosti za ODS do čela strany navrhne. Vyslovil se pro něho také lídr kandidátky TOP 09 v Plzeňském kraji Marek Ženíšek, který na sněmu nehodlá obhajovat křeslo prvního místopředsedy a soudí, že Kalousek by taky funkci obhajovat neměl.

Právě Ženíška by si dovedl představit v předsednickém křesle předseda zlínského krajského výboru TOP 09 Vít Peštuka. „Ale asi nebude mít zájem,“ konstatoval. Není ani proti Pospíšilovi. „Nechci však teď vedení nic vzkazovat. Jsme rádi, že jsme se do Sněmovny dostali,“ zdůraznil Peštuka. TOP 09 podle něj nebyla pro lidi dost srozumitelná a věrohodná. „Také jsme možná nebyli v některých věcech moc sociálně citliví,“ soudí.

Dosavadní místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová, která reprezentuje mladší část TOP 09, ČTK řekla, že až na úterním jednání předsednictva se uvidí, zda Kalousek z vedení strany odstoupí. „Všechny varianty se teprve budou řešit, takže není důvod se k tomu blíž vyjadřovat,“ uvedla. Na dotaz, zda by mohla do čela strany kandidovat ona, opáčila, že nic není vyloučeno.

Podle členů pražské TOP 09 by strana měla pracovat na tom, aby byla ukotvenějí v krajích, zlepšit je nutné i komunikaci. Případné změny ve vedení nechtěl nikdo komentovat. „Když předseda řekne, že vystoupí v úterý, je fér počkat, bylo by nemístné to nyní komentovat,“ řekl například předseda pražské TOP 09 Martin Dlouhý.

V krajích ale do budoucna musí TOP 09 zlepšit pozici. „Musí dojít k obnově v regionech, protože výsledek zachránila Praha, ale ta už to příště nemusí zvládnout,“ řekl pražský zastupitel Albert Kubišta. Podle pražského zastupitele a čtyřky na kandidátce Václava Novotného musí projít strana sebereflexí. „Musíme si říct, co jsme dělali špatně a poučit se,“ řekl. Na pražské úrovni by měla co nejdřív najít lídra pro komunální volby příští rok.

Předseda olomoucké TOP 09 Petr Navrátil sdělil ČTK, že s krajskými ani celostátními výsledky spokojený není, turbulentní personální změny ale nepředpokládá. „Logicky předpokládám reflexi vedení strany na nadcházejícím volebním sněmu a personální změny, na velké turbulence to ale nevidím. Chtěli bychom lidem nadále nabízet proevropsky orientovanou pravicovou politiku, věřím, že čas TOP 09 opět přijde,“ uvedl Navrátil.

Místopředseda krajského výboru TOP 09 na Vysočině Libor Kotačka považuje zisk pěti procent ve volbách za špatný, do budoucna je optimista. Stranické vedení podle něj zřejmě neudělalo zásadní chybu, ale nedovedlo odpovědět na novou situaci v zemi. Stranické špičky by se měly z výsledků voleb podle Kotačky zodpovídat. Nepožaduje rezignace, ale změnu způsobu práce. „Jestli změníme funkce a styl práce zůstane stejný, pak by to nemělo smysl,“ tvrdí.

Ani krajský předseda TOP 09 v Libereckém kraji František Gábor není pro unáhlené řešení. „Určitě se nějaké kroky přijmou, ale měli bychom si to jako strana vykomunikovat nejdřív mezi sebou,“ řekl.

Místopředseda moravskoslezské TOP 09 Herbert Pavera, který byl zároveň lídrem v regionu, soudí, že strana nedokázala vysvětlit svůj program. Výsledek považuje za zklamání, je třeba hledat příčiny neúspěchu. „Za měsíc je celostátní sněm a určitě tam bude příležitost k tomu, aby se všichni účastníci toho sněmu vyjádřili svým hlasováním, koho podpoří pro budoucí dva roky v čele TOP 09,“ řekl Pavera.

Povolební situaci v TOP 09 nechtěl komentovat šéf jihočeské organizace Tomáš Bouzek. „Zítra (v úterý) se zúčastním zasedání předsednictva TOP 09, kde budeme výsledek a situaci hodnotit. Do té doby se nijak vyjadřovat nebudu,“ uvedl. Ve stejný den bude hodnotit výsledky voleb krajský výbor středočeské TOP 09.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner