Východotureckým městem Van otřásl dnes silný výbuch, který si podle místních médií vyžádal 48 zraněných. Bomba nastražená ve vozidle explodovala u oblastních kanceláří vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a také nedaleko sídla úřadu místního guvernéra. Úřady z útoku obvinily separatisty ze Strany kurdských pracujících (PKK).

Na místě zasahovaly sanitky a hasiči likvidovali vzniklý požár. Agentura Anadolu s odvoláním na místní policie uvedla, že dva ze zraněných jsou v kritickém stavu.

„Nemáme žádného mučedníka (mrtvého),“ sdělil už předtím poslanec AKP Burhan Kayatürk, podle kterého kanceláře strany nebyly vážně poškozeny.

Incident se odehrál po víkendových čistkách ve vedení měst na kurdském jihovýchodě země. Vláda odvolala 28 starostů, většinou pro údajné sympatie k povstalcům PKK.

Separatisté vedou ozbrojený boj za autonomní Kurdistán od roku 1984 a dosud si její střety s tureckými bezpečnostními složkami vyžádaly na 40.000 obětí. Po dvouletém příměří boje znovu propukly loni v létě, když se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku. Turecká armáda vedle radikálních islamistů útočí i na tábory PKK.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner