Kvůli nadcházejícím parlamentním volbách odložili v Turecku změnu času z letního na zimní. Místo noci z uplynulé soboty na neděli se Turci zimním časem začnou řídit až za dva týdny, informovala agentura DPA. Předčasné parlamentní volby se v zemi konají 1. listopadu.

Ručičky hodin se v Turecku vrátí zpět o hodinu až 8. listopadu. Do té doby budou mít v zemi oproti České republice o dvě hodiny více. Důvodem přijetí opatření je podle ministra energetiky Aliho Rizy Alaboyuna potřeba využít denního světla k zajištění bezpečnosti voleb. Právě na jihovýchodě země obývaném kurdskou menšinou, kde se očekávají možné komplikace, se stmívá dříve.

Násilné střety mezi ozbrojenci ze Strany kurdských pracujících (PKK) a bezpečnostními složkami jsou v posledních týdnech v Turecku téměř na denním pořádku. Proces usilující o mírové řešení problémů kolem velké kurdské menšiny, který začal v roce 2012, zkrachoval letos v červenci.

Kurdové bojují o autonomii v Turecku od roku 1984 a ozbrojený boj si už vyžádal přes 40.000 životů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner