Turecký parlament odhlasoval zákon o imunitě před soudním stíháním pro členy armády, zapojené do protiteroristických operací. Ankara k nim řadí také útoky na separatistické Kurdy. Turecko proti Kurdům obnovilo boje loni. Podle agentury Reuters při nich zemřely tisíce lidí, z nichž stovky byly civilisté.

Zákon prošel hlasováním ve čtvrtek večer. Rozšiřuje pravomoci armády při potlačování aktivit Strany kurských pracujících (PKK), kterou Turecko řadí k teroristickým organizacím.

Norma podle kritiků ztíží vyšetřování případů porušování lidských práv. OSN a některé organizace ochránců lidských práv tvrdí, že jsou v bojích proti Kurdům tato práva porušována.

Prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že v bojích bylo od loňska „neutralizováno“ 7500 bojovníků PKK a zabito téměř 500 vojáků a policistů. Armáda ohlásila dalších šest mrtvých vojáků po dnešních dvou útocích u irácké a syrské hranice. PKK začala o práva Kurdů bojovat v roce 1984 a od té doby v tomto boji zemřelo přes 40.000 lidí, převážně Kurdů.

Nově přijatý zákon má zpětnou platnost a vztahuje se i na činy armády a policie za minulý rok. Pod jeho ochranu budou spadat rovněž státní zaměstnanci zapojení do protiteroristických aktivit.

Turecko je kritizováno za jiný zákon, jímž letos zbavilo imunity čtvrtinu poslanců. Většina z nich je z prokurdské Lidové demokratické strany (HDP), kterou vláda viní z toho, že je politickým křídlem PKK.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner