Ankara 7. dubna (ČTK) – Turecko dnes nechalo zatknout syrského vojenského pilota, jehož letadlo bylo začátkem března sestřeleno a zřítilo se na jihu Turecka. Muž je obviněn ze špionáže a ohrožení bezpečnosti hranice. Informovala o tom dnes turecká agentura Anadolu.

Šestapadesátiletému pilotovi se podařilo katapultovat ve chvíli, kdy jeho letadlo padalo nad tureckou provincií Hatay, která leží na hranici se Sýrií. Plukovníka syrské armády našli za několik hodin na tureckém území a podle tureckých zdrojů vypověděl, že byl vyslán ze západosyrské Latákíje k útokům v syrské provincii Idlib. Letadlo ale dostalo zásah ze země a on se musel katapultovat.

K sestřelení stroje se přihlásila opoziční skupina Ahrár aš-Šám, která má značný vliv v Idlibu.

Pilot byl původně hospitalizován, nyní je ale zatčen za špionáž. Zpráva o jeho zatčení přichází v době, kdy Turecko uvítalo dnešní americký útok na syrskou vojenskou základnu v Homsu. Spojené státy útokem reagovaly na úterní chemický útok v provincii Idlib, který podle Washingtonu provedla syrská armáda. Turecko v syrském konfliktu podporuje některé syrské opoziční skupiny bojující proti syrskému režimu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner