Ankara 16. dubna (ČTK) – V Turecku se v 16:00 SELČ uzavřely poslední volební místnosti a začalo sčítání hlasů odevzdaných při referendu, v němž voliči rozhodovali o změně politického systému z parlamentního na prezidentský. První výsledky se očekávají kolem půlnoci. V Turecku se nedělají oficiální průzkumy mezi voliči po opuštění volebních místnosti a média nesmějí zveřejňovat své odhady výsledků, dokud to nepovolí státní volební komise. Předvolební průzkumy dávaly mírný náskok zastáncům schválení změn.

Referendum, v němž mohlo hlasovat na 55 milionů Turků, je považováno za historické. Očekávané posílení prezidentských pravomocí může mít zásadní vliv nejen na domácí dění, ale i na vztahy Ankary se Západem, zejména s Evropskou unií.

Prezident Recep Tayyip Erdogan ústavní změny hájí s tím, že přinesou stabilitu a prosperitu zemi. Oponenti se obávají, že to povede k vládě jednoho muže.

Přišel jsem, aby zvolil ´ne´, protože nechci systém vlády jednoho muže, citovala agentura AP jednoho z obyvatel Istanbulu. Jiný volič prý naopak nadšeně volal: Ano, ano, náš vůdce je dar od Boha, vždy vládl dobře.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner