Turecká policie zadržela šéfredaktora opozičního listu Cumhuriyet Murata Sabuncua. S odvoláním na místní média o tom informovala agentura Reuters. Policisté podle agentury provedli domovní prohlídky u vedení deníku a jeho redaktorů. Důvod razie není jasný.

Turecko od červencového zmařeného pokusu o státní převrat podniká zátahy proti skutečným i domnělým podporovatelům hnutí tureckého duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara považuje za strůjce nepodařeného vojenského převratu.

Gülen, který žije v USA, všechna obvinění vznesená vůči své osobě i lidem působícím v jeho hnutí odmítá. Podle něj za pučem stojí prezident Recep Tayyip Erdogan, který ho sám zorganizoval, aby si upevnil moc v zemi. Gülen je přesvědčený, že jeho někdejší blízký spojenec Erdogan chce v Turecku zavést autoritářský režim.

Po zmařeném puči turecké úřady poslaly do vazby přes 32 tisíc lidí a 100 tisíc jich připravily o práci. Rozsáhlé čistky se dotkly vojáků, soudců, státních zástupců, policistů, ale například i učitelů.

Rozsah čistek vyvolal kritiku západních spojenců Turecka. Podle mnohých prezident Erdogan situace využil k upevnění své moci v zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner