Stovky lidí demonstrovaly dnes proti zatčení starostky jihotureckého, převážně kurdského města Diyarbakir Gültan Kişanakové a jejího spolustarosty Firata Anliho. Policie protestující rozehnala slzným plynem a vodními děly, informuje agentura AP. Propuštění obou politiků, které turecké úřady podezřívají z terorismu, požadovalo před diyarbakirskou radnicí zhruba 1000 lidí.

K respektování právního státu v Turecku v souvislosti se zadržením obou komunálních politiků vyzvali mimo jiné šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová a eurokomisař pro rozšíření EU Johannes Hahn. Ankara by podle nich měla co nejrychleji obnovit mírový proces s kurdskou menšinou v zemi.

Mimořádný stav, který Turecko vyhlásilo po červencovém zmařeném pokusu o převrat, umožňuje policii zadržovat podezřelé až 30 dní. Kişanaková a Anli byli zadržení kvůli údajné spolupráci se Stranou kurdských pracujících (PKK), kterou Turecko, stejně jako EU či USA, považuje za teroristickou organizaci.

Úřady oběma politikům kladou za vinu především to, že „kladně hovořili o teroristické organizaci“ a že „použili městské vozy během pohřbů kurdských radikálů“. V uplynulých týdnech turecké úřady zbavily funkce několik desítek starostů v kurdských oblastech.

Oba komunální politici jsou členy strany DBP, regionální pobočky prokurdské parlamentní strany HDP, která jejich zadržení označila za nelegální. Prezident Recep Tayyip Erdogan a vláda strany AKP podle nich chtějí zlikvidovat demokratickou opozici.

Násilné střety mezi tureckou armádou a PKK, která vede boj za autonomní Kurdistán, zmítají jihovýchodem Turecka už od roku 1984. Nadějný mírový proces skončil loni v létě. Celkem si boj Kurdů s ústřední tureckou vládou za více než 30 let vyžádal už na 40.000 obětí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner