Na jihovýchodě Turecka zavraždili člena vládní strany AKP. K činu se přihlásili povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK), kteří proti ústřední vládě v Ankaře bojují. Informovala o tom agentura Reuters. Jde o druhou vraždu člena AKP během dvou dní.

Deryana Akterta, předsedu místní organizace AKP v jihotureckém městě Dicle v provincii Diyarbakir, která je baštou tureckých Kurdů, zavraždili v pondělí večer v jeho kanceláři. K činu se přihlásila PKK. Na Akterta zaútočila prý kvůli jeho spolupráci s ústředními úřady v boji proti Kurdům.

Už v neděli zabili neznámí útočníci představitele AKP ve městě Özalp v provincii Van na východě Turecka nedaleko íránské hranice.

Podle dnešního prohlášení premiéra Binaliho Yildirima dostali povstalci z PKK od svého vedení příkaz útočit na představitele AKP.

Turecké úřady mezitím uvalily vazbu na 32 politiků opoziční prokurdské strany HDP. Pětadvacet z nich bylo zadrženo v provincii Diyarbakir a sedm v provincii Bitlis. Důvod jejich zadržení není zatím znám. Ve vazbě skončily také dvě desítky členů strany BDP, místní odnože HDP na jihovýchodě Turecka.

Jihovýchodem Turecka zmítají násilné střety mezi tureckou armádou a PKK, která vede boj za autonomní Kurdistán, už od roku 1984. Nadějný mírový proces skončil loni v létě. Celkem si boj Kurdů s ústřední tureckou vládou vyžádal za více než třicet let již 40.000 obětí. PKK považuje za teroristickou organizaci nejen Ankara, ale i USA a Evropská unie.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner