Ankara 17. dubna – V Turecku bude znovu prodloužen výjimečný stav. Oznámila to dnes televizní stanice CNN Türk. Podle ní se po nedělním referendu o ústavní změně sejde národní bezpečnostní rada a očekává se, že výjimečný stav, který trvá o loňského nezdařeného pokusu o převrat, prodlouží. Vicepremiér Nurettin Canikli potvrdil, že se rada sejde dnes a že na programu bude mít prodloužení výjimečného stavu.

Výjimečný stav byl zaveden loni v červenci po zmařeném pokusu o vojenský převrat a skončit měl letos 19. ledna. V lednu ale parlament výjimečná opatření znovu prodloužil. Prezident Recep Tayyip Erdogan v březnu řekl, že mimořádná opatření potrvají tak dlouho, dokud se situace v zemi nezklidní.

Při nezdařeném převratu zahynulo přes 240 lidí. Vláda za hlavního strůjce označila duchovního Fethullaha Gülena, který žije v USA, a zahájila čistky mezi jeho stoupenci. Ve vězení skončilo přes 40.000 lidí a více než 100.000 osob přišlo o práci nebo bylo suspendováno. Čistky, které se promítly i do zbavování imunity opozičních poslanců a do vazební internace opozičních předáků, obviněných z terorismu, kritizovaly některé země Evropské unie v čele s Německem. Tam už o azyl požádaly stovky Turků, včetně tureckých důstojníků pobývajících v zemi v rámci NATO či diplomatů.

V této atmosféře se konalo v neděli referendum o zásadní ústavní změně, která v Turecku posílí prezidentovy pravomoci a Erdoganovi dá možnost zůstat ve funkci do roku 2029, pokud vyhraje dvoje příští volby. Canikli dnes prohlásil, že právní kroky vyplývající z ústavních změn, jež mění politický systém z parlamentního na prezidentský, by mohly být dokončeny do roka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner