Dlouhé čekání na okamžik, kdy se na slavnost dostaví prezident středoasijského Turkmenistánu, stálo v horkém počasí tři lidi život, další skončili v nemocnici, alespoň podle serveru ochránců lidských práv Chronika Turkmenistana. Vše se odehrálo již počátkem srpna, avšak podle serveru se až nyní podařilo informace ověřit.

Nucená účast občanů od brzkých hodin

Autokratický prezident Gurbanguli Berdymuhamedov, jehož kult osobnosti zcela ovládl tuto bývalou sovětskou středoasijskou republiku, měl 5. srpna v osm hodin ráno slavnostně otevřít nový stadion.

„Lidi kvůli vytvoření dojmu masové účasti donutili přijít už v pět ráno. Ale prezident dorazil až v 11:45,“ napsal server. V davu čekajících byly čtyřleté děti i sedmdesátnící; všichni museli vydržet sedm hodin vestoje, bez vody a bez jídla, dokonce ani nesměli odskočit si na toaletu. Během podobných událostí totiž policie místo obklopí a nikoho nikam nepustí, dokud akce neskončí.

Teploty přes čtyřicítku nepřežilo dítě a dva dospělí

Podle meteorologických záznamů se 5. srpna v turkmenské metropoli teplota vyšplhala na 41 stupňů Celsia.
Ještě před prezidentovým příjezdem sanitky odvezly pět dětí a devět dospělých. „Jedno dítě a dva dospělí téhož dne v nemocnicích zemřeli,“ napsal server.

Padesátku zemdlelých ošetřili zdravotníci na místě. Po prezidentově příjezdu policisté totiž uzavřeli široké okolí tak neprodyšně, že šanci proniknout neměli ani lékaři, ani pacienti.

Nejde o výjimečnou záležitost, oslavy jsou časté

Oběti na životech během masových akcí pořádaných turkmenskými úřady nejsou podle ochránců lidských práv ničím mimořádným, ale nikdo si netroufá zřeknout se slavností, povýšených do role hlavních jednacích bodů při zasedáních turkmenské vlády. Té osobně předsedá Berdymuhamedov.

Šéf státu a vlády, který býval zubařem předchozího turkmenského vládce Saparmurata Nijazova, si letos v květnu na centrálním náměstí v Ašgabatu nechal odhalit sochu vysokou šest metrů a pokrytou 24karátovým zlatem. V Turkmenistánu podle svých kritiků udržuje jeden z nejrepresivnějších režimů na světě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner