Velké firmy a skupiny budou zřejmě muset poskytovat ve svých výročních a obdobných zprávách i nefinanční informace týkající se ochrany životního prostředí, respektování lidských práv, boje s korupcí nebo sociálních otázek. Novelu zákona o účetnictví, která jim to ukládá, dnes schválil Senát. Nový požadavek vyplývá ze směrnice EU. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

Novinku kritizoval místopředseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS): „Aby EU zakryla svoji neschopnost řešit zásadní otázky, radši vymýšlí podobné věci.“

Firmy budou muset ve výročních zprávách nebo zvláštních zprávách informovat o přijatých opatřeních ve vztahu k uvedeným otázkám. Budou muset také uvádět, jaké výsledky tato opatření přinesla. Auditor pak bude ověřovat, zda firma tyto informace uvedla pravdivě.

Nová povinnost se má týkat tzv. velkých účetních jednotek, které během roku zaměstnávají v průměru nad 500 zaměstnanců, a jsou současně subjekty veřejného zájmu. Tyto pojmy zavedla poslední novela zákona o účetnictví, která platí od letošního ledna. Subjekty veřejného zájmu se rozumí například banky, pojišťovny, zdravotní pojišťovny a také všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner