Část Washingtonu v okolí konferenčního centra, kde běží summit o jaderné bezpečnosti, je v podstatě odříznutá od světa. Celý prostor je obehnaný tři metry vysokým kovovým plotem, v okolí jsou rozmístěny stovky policistů a tajných agentů a nad místem neustále krouží vrtulník. Bezpečnostní opatření tak vzdáleně připomínají ta pražská z nedávné návštěvy čínského prezidenta. A stejně jako v Praze jsou i ve Washingtonu stovky Číňanů s vlajkami, kteří nadšeně vítají svého prezidenta. Si Ťin-pching odletěl z Česka právě do USA.

Kvůli summitu, kterého se v americkém hlavním městě účastní na pět desítek hlav států a šéfů vlád, platí ve městě přísná bezpečnostní opatření. Do konferenčního areálu, který zabírá oblast několika bloků, jsou jen dva vstupy – jeden pro delegace a druhý pro novináře.

Všechny ostatní cesty do oblasti jsou ohrazeny plotem, za nímž jsou pro jistotu zaparkovány sněhové pluhy. I kdyby tak někdo masivní plot prorazil, nemá šanci dostat se do blízkosti konferenčního centra. Bezpečnost dále zvyšují policejní auta s puštěnými sirénami a také strategicky rozmístěná těžkotonážní vojenská vozidla. Na vše pak dohlíží milí, ale zároveň nekompromisní policisté, vojáci a příslušníci tajných služeb.

Jednoduchou cestu na summit nemají ani novináři. Kromě toho, že se opakovaně musí prokazovat akreditací, čeká je před vstupem do areálu důkladná prohlídka, při níž musí všechny své věci položit na zem a ustoupit stranou. Přihlíží pak nejprve speciálně vycvičenému psu, který vše zkontroluje, a následně policistům, kteří zevrubně prohlédnou každé zavazadlo. Nakonec ještě vše stejně musí pod rentgen.

Pokud bezpečnostní prohlídka kamer, fotoaparátů a dalšího vybavení neshledá žádný problém, stačí zástupcům médií už jen projít bezpečnostním rámem a osobní kontrolou. Pak je cesta na summit volná.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner