K požáru, který vypukl v litvínovské chemičce Unipetrol, se sjíždějí hasiči z celého Ústeckého kraje. Dopoledne se tam zřejmě po výbuchu vzňala v jednom zásobníku zatím neurčená chemická látka. Podle hasičů asi explodoval propylen. Hrozí další výbuchy. Hasiči vyhlásili zvláštní stupeň poplachu. Po poledni ale jejich mluvčí Lukáš Marvan ČTK řekl, že už oheň dostávají pod kontrolu.

Uvedl také, že nikdo se nepohřešuje. Podle některých prvotních informacích z místa se pohřešovala jedna laborantka.

Také mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda tyto informace popřel. „Podle mých informací nikoho ze zaměstnanců nepostrádáme,“ řekl ČTK. Hasiči podle něj požár stále neuhasili. Podle zpravodajky ČTK už je nad místem vidět jen jeden sloupec dýmu, zatímco na začátku byly patrné dva. Mluvčí Unipetrolu nechtěl spekulovat o tom, zda hrozí další výbuchy.

V areálu se objevila další ohniska požáru, řekla mostecká policejní mluvčí Ludmila Světláková. Záchranná služba potvrdila zatím jedno zranění, lékaři ošetřili čtyři hasiče. Nebezpečné látky do ovzduší neunikly, sdělila ČTK mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková.

Policie vyklidila areál chemičky v Záluží i jeho okolí v okruhu jednoho kilometru. Opakovaně byla uzavřena silnice I/27 mezi Litvínovem a Mostem a další komunikace v okolí, mezi Litvínovem a Mostem nejezdí ani tramvaje. Železničáři kvůli požáru zastavili provoz na úseku mezi stanicemi Louka u Litvínova – Most. Náhradní autobusovou dopravu zajistit nelze, protože silnice je také zavřená. „Cestující mohou použít objízdnou trasu přes stanici Oldřichov u Duchcova,“ uvedly České dráhy na svém webu. Litvínov i Most svolaly na dnešek zasedání svých bezpečnostních rad.

Z areálu chemičky stoupá obrovský sloup hustého tmavého dýmu, místy se objevuje oheň. Mluvčí Unipetrolu Mikuláš Duda ČTK řekl, že situace v závodu by už měla být pod kontrolou. Stejně jako hasiči ani on neměl informace o zraněných. Nepotvrdil ani informaci záchranářů o tom, že by byl někdo pohřešován.

Mluvčí ústecké záchranné služby Petr Bureš ČTK řekl, že záchranáři na místě ošetřili čtyři hasiče po celkovém kolapsu. „Ošetřovali jsme také řidiče kamionu ze stáčírny benzinu, který zřejmě tlakovou vlnou při výbuchu utrpěl poranění ucha,“ uvedl Bureš.

V Litvínově zasedla bezpečnostní rada. „Aktuálně máme informaci, že opět došlo k uzavření silnice I/27, situace se tak zřejmě změnila k horšímu. Okamžitě, jakmile získáme nějaké konkrétní informace, budeme občany města informovat na našich webových stránkách,“ řekla ČTK starostka Litvínova Kamila Bláhová (ANO). Potvrdila, že lidem v místech zasažených kouřem bylo doporučeno neotvírat okna a nevycházet ven, stav ovzduší monitoruje odbor životního prostředí. Podle starostky největší část kouře z požáru směřuje k městu Hora Svaté Kateřiny. „S panem starostou jsme v kontaktu a jsme případně připraveni pomoct s kontrolou ovzduší i tam,“ uvedla Bláhová.

Do areálu chemičky vyjelo po 09:00 sedm hasičských jednotek, na místo přijíždějí další. Na místě je i policie, která zajišťuje evakuaci a uzavírky okolních komunikací.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Výběr požárů v chemičkách za poslední roky:

17. října 2006 – Požár haly a skladu firmy Neochem plus v Hovoranech na Hodonínsku, kde se vyráběly produkty z elastické polyuretanové pěnové hmoty, způsobil škodu asi 200 milionů korun.

14. října 2007 – Požár skladu plastových výrobků firmy Faurecia v Řepově na Mladoboleslavsku způsobil škodu 100 milionů korun.

9. dubna 2009 – Po explozi čpavkovodu v areálu koksárny v Ostravě zemřeli dva muži.

4. ledna 2010 – Výbuch akumulačních nádrží na páru v gumárnách Avon Automotive v Rudníku na Trutnovsku si vyžádal dva mrtvé.

25. března 2011 – V České Lípě explodovala nádrž v areálu bývalého skladu pohonných hmot. Zemřeli dva muži.

8. dubna 2011 – Požár v areálu firmy na recyklaci plastů Remiva v Chropyni na Kroměřížsku způsobil škodu za 270 milionů korun.

20. dubna 2011 – Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia si vyžádal čtyři lidské životy. Škoda byla asi 66 milionů korun.

27. prosince 2013 – Požár, který zničil výrobnu plastů v Alojzově na Prostějovsku, způsobil škodu za 80 milionů korun.

20. dubna 2014 – Požár v galvanovně lanškrounské firmy Kozák Svitavy způsobil škodu za 200 milionů korun.

13. srpna 2015 – Zřejmě po výbuchu se vzňala v jednom zásobníku zatím neurčená chemická látka v litvínovské chemičce Unipetrol. V podniku hrozí další výbuchy.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner