Volební klání republikánských a demokratických kandidátů o stranickou nominaci na prezidenta USA dosáhne dnes jednoho z vrcholů, takzvaného volebního superúterý, které se koná ve 13 státech unie. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že dnešek potvrdí v rolích favoritů republikána Donalda Trumpa a demokratku Hillary Clintonovou.

Republikáni a demokraté budou mít stranické primárky společně v Alabamě, Arkansasu, Georgii, Massachusetts, Oklahomě, Tennessee, Texasu, Vermontu a Virginii. Společně se také konají stranická shromáždění v Coloradu a Minnesotě. Shromáždění na Aljašce a ve Wyomingu budou výhradně republikánská, zatímco demokraté sami pořádají stranické hlasování v Americké Samoi, která je nezačleněným územím Spojených států.

Ve 40 zemích světa se navíc uskuteční demokratické primárky pro Američany pobývající v zahraničí, kteří budou moci hlasovat až do 8. března. Týká se to rovněž amerických demokratů v České republice, kde jsou vypsány dva volební dny, a to na dnešek a 8. března.

Aktuální celoamerický průzkum veřejného mínění televize CNN a organizace ORC ukazuje, že stranické nominace získají Trump s Clintonovou. Trump v této sondáži nad svými hlavními rivaly, tedy Marcem Rubiem a Tedem Cruzem, vede o více než 30 procentních bodů, zatímco Clintonová si nad jediným vyzývatelem Berniem Sandersem udržuje náskok 17 procentních bodů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner