Washington 24. dubna (ČTK) – Ve Spojených státech od loňské prezidentské kampaně a následného vítězství republikána Donalda Trumpa výrazně narůstá počet antisemitských incidentů. Oznámila to dnes americká Liga proti hanobení (ADL). Loni se podle ní stalo o 34 procent více takových případů než o rok předtím, za letošní první čtvrtletí už meziroční nárůst dosahuje 86 procent.

Loni se v USA stalo 1266 antisemitských incidentů, z nichž více než polovina byly výhrůžky a obtěžování, uvedla ADL. Shodně o 35 procent se loni meziročně zvýšil počet případů vandalství a také násilných útoků. Takřka 30 procent všech antisemitských událostí z loňského roku se stalo v listopadu a prosinci. V prvním letošním čtvrtletí pak liga eviduje 541 výpadů proti Židům.

„Prezidentské volby v roce 2016 a vyhrocená politická atmosféra sehrály v tomto růstu svou roli,“ uvedla ADL.

Mluvčí Bílého domu Michael Short ke zveřejněné statistice prohlásil, že Trump neustále vystupuje proti antisemitismu. Podle agentury Reuters řekl, že prezident tak naposledy učinil v neděli u příležitosti vzpomínkového dne na oběti holokaustu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner