Radikální reforma čínské armády, jíž se vyznačoval první pětiletý mandát prezidenta Si Ťin-pchinga, předznamenává politický kurz 19. sjezdu Komunistické strany Číny, napsal server zpravodajské stanice BBC. Sjezd, který se koná každých pět let, letos začne 18. října a čekají se rozsáhlé personální změny.

Nejzásadnější událostí mandátu prezidenta Si Ťin-pchinga byla reforma Čínské lidové osvobozenecké armády (ČLOA), uvádí politický analytik Cheng Li. Vedle obrovské čistky postihující nejvýše postavené, zkorumpované generály, kteří například prodávali vojenské hodnosti, prezident armádu modernizoval, napsal Li. Upevnil také moc civilní Ústřední vojenské komise nad ozbrojenými silami.

Až 90 procent ze 300 delegátů z řad armády se sjezdu zúčastní poprvé, což předznamenává nejrozsáhlejší proměnu vojenské elity v dějinách Čínské lidové republiky.

Sítem čistek, jejichž jmenovatelem byla většinou korupce, od posledního sjezdu neprošlo deset procent z 376 členů ústředního výboru Komunistické strany Číny. Mezi nimi byl dokonce i jeden ze členů 25členného politbyra Sun Čeng-cchaj, který byl donedávna považován za nadějného kandidáta na funkci v nejužším, sedmičlenném vedení strany.

Dalších zhruba 200 členů (53 procent ústředního výboru) odešlo nebo brzy odejde do politického důchodu, a tak jejich kandidatura do nového ústředního výboru nepřipadá v úvahu. V ústředním výboru se tedy obmění až 70 procent členů, což je nejvíce od 9. sjezdu čínských komunistů, který se konal v roce 1969, kdy vrcholila kulturní revoluce.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner