První výstavou v rekonstruované historické budově Národního muzea bude u příležitosti 100. výročí založení Československa projekt mapující dějiny státu. Poprvé bude v České republice k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa, mezi nimi například originál mnichovské dohody. Národní muzeum to dnes ČTK sdělilo v tiskové zprávě. To, že Německo zapůjčí originál mnichovské dohody, oznámil ministr zahraničních věcí Martin Stropnický minulý čtvrtek po schůzce s německým protějškem Sigmarem Gabrielem.

Vedle mnichovské dohody budou součástí výstavy originály Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler. Národní muzeum a Slovenské národní muzeum za pomoci českého ministerstva zahraničních věcí a ministerstev kultury obou zemí získaly souhlas Německa, USA a Francie.

„Jedná se o fantastický mezinárodní úspěch. Takto rozsáhlý soubor klíčových dokumentů k moderním českým a slovenským dějinám nemělo Národní muzeum ještě nikdy šanci vystavovat,“ uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Společný výstavní projekt Národního muzea a Slovenského národního muzea bude k vidění od 26. dubna do 9. září na Bratislavském hradě a následně se v Praze stane první výstavou v nově zrekonstruované historické budově Národního muzea. Veřejnosti bude zpřístupněna symbolicky v den výročí vzniku Československého státu 28. října 2018.

Mnichovská dohoda, kterou 30. září 1938 podepsali v bavorské metropoli zástupci Británie, Francie, Itálie a Německa, přinutila tehdejší Československo, které k jednání nebylo přizváno, vzdát se opevněného pohraničí obývaného sudetskými Němci. Byla jedním z klíčových milníků v dějinách Československa, které vzniklo před 100 lety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner