Ženeva 16. května (ČTK) – V Ženevě dnes začalo pod záštitou OSN šesté kolo jednání o politickém řešení syrského konfliktu. S delegacemi syrské opozice a vlády odděleně jedná zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Hlavními tématy jednání jsou předání politické moci, nová ústava, volby a boj proti terorismu. Syrský prezident Bašár Asad rozhovory považuje za zbytečné, protože z nich podle něj nevzejde nic zásadního.

S de Misturou se dopoledne v Ženevě velmi krátce sešel Bašár Džaafarí, který vede syrskou osmnáctičlennou vládní delegaci. V čele opoziční vyjednávací komise stojí Nasr Harírí a Muhammad Sabra.

Předchozí kola nepřinesla žádný průlom do řešení víc než šestiletého konfliktu, který si už vyžádal přes 300.000 mrtvých. De Mistura řekl, že nynější kolo rozhovorů bude zaměřeno na konkrétní problémy. Jednat se bude v malých místnostech a častěji než dříve. Zmocněnec odmítl Asadův názor, podle nějž se rozhovory pořádají hlavně pro média.

Současné kolo podle agentur zatěžuje čerstvá zpráva amerického ministerstva zahraniční o údajném krematoriu, které syrská vláda nechala postavit u věznice u Damašku. Podle USA slouží ke krytí masového zabíjení lidí. Syrská vláda dnes tuto informaci popřela a označila za „další hollywoodskou zápletku a lež“, určenou k ospravedlňování amerických „útoků a vměšování“.

Nasr Harírí naopak uvítal, že USA zveřejnily informaci o krematoriu, ale podle něj jde jenom o „kapku v moři“ ve srovnání s tím, co se v Sýrii děje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner