Prezident Miloš Zeman zřejmě do budoucna bude udělovat více milostí. Požádala ho o to odstupující ministryně spravedlnosti Helena Válková. Zeman doposud jako prezident svou pravomoc nevyužil, ale návrh exministryně mu podle serveru Česká justice, přijde zajímavý.

Zeman je od začátku svého mandátu velkým odpůrcem amnestií a milost by udělil také pouze ve výjimečném případě a po dlouhém zvážení. Prezident rovněž oznámil, že o milosti by uvažoval jen u nevyléčitelně nemocných lidí a netýkala by se pachatelů závažných trestných činů. Agendu milostí převedl stejně jako před ním Václav Havel zpátky na ministerstvo spravedlnosti.

Odstupující ministryně o budoucnosti milostí hovořila se Zemanem minulý čtvrtek při jmenování jejího nástupce Roberta Pelikána. „Poprosila jsem ho, aby zvážil ty velmi přísně nastavené podmínky pro udělování milostí. Fakticky jsem nemohla předložit téměř žádný návrh na udělení milosti a v některých případech mi připadalo, že tam k určitým tvrdostem došlo, že by se dalo třeba po výkonu pěti let jeden rok odpustit,“ řekla České justici Válková.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner