Paříž 29. března (ČTK) – Bývalý francouzský socialistický premiér Manuel Valls dnes oznámil, že v nadcházejících prezidentských volbách bude hlasovat pro nezávislého centristu Emmanuela Macrona. Podobně jako mnozí další vlivní členové Socialistické strany tak nepodpoří jejího kandidáta Benoîta Hamona, který Vallse porazil v primárkách levice.

Za favorita voleb Macrona se už dříve postavili jiní významní socialisté, například ministr obrany Jean-Yves Le Drian, státní tajemník pro sport Thierry Braillard nebo státní tajemnice pro biodiversitu Barbara Pompiliová.

Valls televizi BMFTV řekl, že udělá vše pro to, aby se do druhého kola voleb nedostala kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. „Nechci, aby republika podstupovala riziko. Budu volit Emmanuela Macrona,“ uvedl Valls.

Dodal, že to neznamená, že se bude podílet na kampani svého někdejšího vládního kolegy, který loni z kabinetu odešel a založil vlastní politické hnutí pod názvem En marche! (Vpřed!).

Na francouzského prezidenta letos kandiduje celkem 11 politiků, kteří získali potřebných alespoň 500 podpisů od volených zástupců. Dvoukolová prezidentská volba se koná 23. dubna a 7. května. Dosavadní průzkumy shodně ukazují, že první kolo pravděpodobně vyhrají Macron a Marine Le Penová a že ve vzájemném souboji ve 2. kole Macron hladce zvítězí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner