Bývalá hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová, která je mezi 24 obviněnými v nové kauze Regionálního operačního programu (ROP) Severozápad, zůstává členkou ČSSD. Podle krajského předsedy strany Miroslava Andrta členství zatím nezrušila ani nepozastavila. Naopak ČSSD už definitivně opustil bývalý náměstek Vaňhové Arno Fišera. Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka přitom dnes v Teplicích ČTK zopakoval, že obvinění lidé by neměli zastávat veřejné ani stranické funkce v ČSSD. V souvislosti s podvody v ROP Severozápad je aktuálně obviněno několik sociálních demokratů. Na krajské konferenci v Praze byl zvolen novým předsedou středočeské ČSSD Jan Hamáček.

„Myslím si, že lidé, kteří procházejí policejním vyšetřováním, tak by neměli zastávat žádné veřejné a stranické funkce. Prostě musí si vyřešit své problémy,“ řekl Sobotka ČTK. Rozhodnutí je ale podle předsedy ČSSD na Vaňhové. Její vyjádření ČTK zjišťuje. Vaňhová je předsedkyní ČSSD v Chomutově, kde je i zastupitelkou. Měla být i delegátkou na dnešní konferenci ústecké krajské organizace ČSSD, na tu ale nedorazila.

Zatímco Fišera ukončil ve čtvrtek členství definitivně, Vaňhová je podle Andrta stále členkou sociální demokracie. Ještě před krajskou konferencí se sešel krajský výkonný výbor strany, který se Vaňhovou zabýval. Podle Andrta ale kvůli lhůtám daným stanovami rozhodnout o pozastavení členství nemohl. „Kdybychom dnes rozhodli, tak by to mohlo být soudně napadnutelné,“ doplnil Andrt.

O situaci by měl ve příští týden jednat okresní výkonný výbor domovské organizace Vaňhové, tedy Chomutov. „(Jana Vaňhová) avizovala, že chce tohle dořešit s okresem Chomutov, údajně je svolán okresní výkonný výbor na příští čtvrtek a tam se tím mají zabývat,“ dodal Andrt. Bez ohledu na to ale krajský výbor uložil předsedovi, aby Vaňhovou pozval na další jednání v polovině ledna. Podle Andrta může Vaňhová využít přerušení členství. „A pak, když se prokáže, že jsou nevinni, tak se automaticky do strany vrací. Myslím, že je to velmi férový institut. A kdyby ten signál vyslala nebo tady alespoň byla přítomna, tak to mohlo být pro dnešek vyřešené,“ dodal Andrt.

Podle Sobotky udělala krajská ČSSD po krajských volbách v roce 2008 chybu, když pokračovala ve spolupráci s ODS. Kandidátku ČSSD tehdy vedl Jaroslav Foldyna a přesto, že získal bezkonkurenčně nejvyšší počet preferenčních hlasů, hejtmankou se stala Vaňhová. „Především platí, že tehdy to bylo selhání sociální demokracie, když v roce 2008 vytvořila tady v Ústeckém kraji koalici s ODS. ODS tady neměla v minulosti dobrou pověst a sociální demokracie měla možnost poslat v roce 2008 ODS do opozice. Neudělala to a myslím si, že i ty informace, které vyplouvají na povrch teď v médiích, tak ukazují, že to bylo chybné rozhodnutí,“ dodal Sobotka

Policie v souvislosti s evropskými dotacemi z ROP Severozápad obvinila 24 lidí z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů. Velkou část z nich tvoří hodnotitelé projektů. Mezi obviněnými jsou také nynější předseda krajské ČSSD v Karlovarském kraji a starosta Chebu Petr Navrátil, dva bývalí náměstci karlovarského hejtmana Jakub Pánik, Miloslav Čermák nebo Petr Horký, který byl náměstkem hejtmana a místostarostou Mariánských Lázní (všichni ČSSD). Obvinění čelí i další bývalý náměstek Vaňhové Pavel Kouda. Ten řady ČSSD opustil už v roce 2012 poté, co byl obviněn v jiné kauze související s ROP Severozápad. Ústecký krajský soud ho letos v březnu potrestal za údajné ovlivňování projektů zatím nepravomocně podmínkou.

Předsedou středočeské ČSSD je podle očekávání Hamáček

Předsedou středočeské ČSSD se dnes stal Jan Hamáček. Zvolili jej sociální demokraté na své krajské konferenci v Praze. Předseda Poslanecké sněmovny byl jediným kandidátem. Kromě Hamáčka, který měl osm nominací, měl na předsedu kandidovat se dvěma nominacemi i poslanec Richard Dolejš, jenž se podle kuloárních informací rozhodl o funkci neucházet. Hamáček dostal 85 procent hlasů od delegátů. Pokládá to za velmi silný mandát, řekl novinářům po skončení konference, která se odehrávala za zavřenými dveřmi.

Středočeská organizace také vyslovila před březnovým sjezdem ČSSD podporu jak předsedovi strany a premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, který přijel na konferenci po poledni, tak Milanu Chovancovi jako prvnímu místopředsedovi sociální demokracie. „Dala nominaci třem dalším kandidátům na místopředsedy – podpořila Lubomíra Zaorálka, Jana Birkeho a mě jako zástupce středních Čech,“ řekl Hamáček.

Hamáček může podle Sobotky výrazně přispět k tomu, aby se ČSSD výrazně sjednotila směrem k nadcházejícím sněmovním volbám. „Tuším, že by mohl být také lídrem ČSSD do voleb do Poslanecké sněmovny, samozřejmě, pokud získá podporu členské základny ve Středočeském kraji,“ řekl novinářům Sobotka. Dnešní konference ukázala, že je ČSSD ve středních Čechách jednotná, míní Hamáček. Zvolila také jeho devět místopředsedů.

Podle Sobotky je nyní na Hamáčkovi, aby sestavil dobrou kandidátní listinu ve středních Čechách a aby vedl opozici v krajském zastupitelstvu. „Protože sociální demokracie není součástí středočeské koalice. Určitě to, jak funguje a jak se dneska chová vůči lidem, bude velkým tématem pro sociální demokraty ve středních Čechách,“ poznamenal premiér.

Hamáček nahradí dosavadního předsedu a bývalého středočeského hejtmana Miloše Peteru, který se už o funkci neucházel. Vyvodil zodpovědnost za výsledek krajských voleb, v nichž ČSSD skončila až třetí za ANO a STAN. Místo ČSSD a KSČM nyní ve Středočeském kraji vládne koalice ANO, STAN, ODS a tří nezařazených zastupitelů zvolených za TOP 09. Sociální demokraté jsou s komunisty v opozici.

Hamáček by byl rád, kdyby se středočeská ČSSD soustředila na přípravu na parlamentní volby a současně i na práci v krajském zastupitelstvu, kde sociální demokracie skončila v opozici.

„Je evidentní, že nová krajská vláda pod vedením hnutí ANO již začala demontovat některé sociální programy, se kterými ČSSD přišla,“ řekl. Jako příklad uvedl zrušení žákovského jízdného a proplácení poplatků na pohotovostech, opatření, která se podle Hamáčka dotknou těch nejslabších. Pokládá to za chybu, proti které se bude ČSSD vymezovat.

Sociální demokraté budou podle Hamáčka sledovat aktivity nového vedení kraje ve zdravotnictví, protože je návrat ODS do vedení kraje varuje vzhledem k její předchozí privatizaci středočeských nemocnic. „Naším cílem je zachovat páteřní síť pod veřejnou kontrolou,“ dodal.

Osmatřicetiletý Hamáček je z Mladé Boleslavi. Členem ČSSD je od roku 2001, v listopadu 2013 byl zvolen předsedou Sněmovny. Stal se tak nejmladším šéfem dolní parlamentní komory v historii ČR.

Sobotka i Chovanec získali nominace v Ústeckém kraji

 

Předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka získal další nominaci na březnový sjezd strany. Za předsedu ho nadále chtějí i v Ústeckém kraji. Rozhodli o tom delegáti dnešní krajské konference, která se konala v Teplicích. Na místo statutárního místopředsedy podporují krajští sociální demokraté ministra vnitra Milana Chovance. ČTK to řekl předseda krajské ČSSD Miroslav Andrt. Tamní ČSSD má i svého kandidáta na řadového místopředsedu, stal se jím poslanec Jaroslav Foldyna.

„Bylo to prakticky jednomyslné, nikdo nebyl proti, zdrželi se asi jen dva tři lidé,“ přiblížil ČTK Andrt výsledky hlasování. Krajská ČSSD vyšle na sjezdu do boje o post řadového místopředsedy poslance Foldynu. Podle Andrta by mohl přinést do vedení ČSSD oživení. „Nejlépe adresuje problémy Ústeckého kraje coby strukturálně postiženého regionu právě on. Má poměrně dobrý tah na branku v tom jít po příčinách problémů a společně potom máme možnost něco změnit,“ vysvětlil Andrt.

Nikdo jiný nominaci na místo řadového místopředsedy od ČSSD v Ústeckém kraji nezískal. „Myslíme si, že by bylo košer, aby doběhlo kolečko krajských konferencí, mohou se ještě objevit nějaké jiné zajímavé osobnosti, o kterých by se mělo diskutovat. A my jsme připraveni se bavit se o nějaké podpoře třeba širšího týmu pana předsedy. A určitě budeme usilovat o to, aby se tam objevil náš kandidát z Ústeckého kraje,“ dodal Andrt.

Sobotka má zatím podporu všech krajů, které dosud konference uspořádaly. Stejně úspěšný je obhájce funkce prvního místopředsedy – ministr vnitra Milan Chovanec. Toho na březnovém sjezdu v Brně vyzve k souboji poslanec a kritik současného vedení ČSSD Jeroným Tejc.

Delegáti zároveň potvrdili Andrta na pozici krajského předsedy. Politik z Litoměřicka, který je nově radním Ústeckého kraje, vedl krajskou ČSSD už v uplynulých dvou letech.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner