Pořadatelé vánočních trhů v centru Prahy přijmou kvůli bezpečnostní situaci na mikulášské nadílce speciální opatření. Kromě toho, že se nebude slavnostně rozsvěcet strom, počítají se zvýšením počtu členů bezpečnostní agentury, která bude na průběh akce dohlížet, řekl dnes novinářům Libor Votruba ze společnosti Taiko. Návštěvníkům Staroměstského náměstí 5. prosince organizátoři doporučují, aby zvážili účast s dětmi mladšími šesti let. Stejná výzva platí i pro handicapované. V době mezi 15:00 a 19:00 by neměli na trhy vjíždět s kočárky. Do Pařížské ulice a na náměstí bude platit zákaz vjezdu pro auta.

Přípravy na tradiční vánoční oslavy v historickém jádru města poznamenaly tragické události, především teroristické útoky 13. listopadu v Paříži, které nepřežilo 130 lidí. Magistrát v pondělí rozhodl, že kvůli bezpečnostnímu riziku nebude oznámen čas slavnostního rozsvěcení stromu. „Nemůžeme riskovat, že v davu někdo vystřelí petardu a vznikne panika,“ řekl Votruba. „Budeme navyšovat bezpečnostní opatření, jak nejlépe umíme, spolu s bezpečnostní službou navýšíme počet lidí, abychom návštěvníky maximálně ochránili,“ doplnil. Bezpečnost při silvestrovských oslavách se bude ještě řešit.

Letošní trhy se ponesou v duchu staročeských Vánoc. Pořadatelé čerpali inspiraci u malíře Josefa Lady. Návštěvníci tak v adventní vesničce s desítkami stánků potkají selky v krojích, kocoura Mikeše nebo ponocného, kterého znají z ladovských obrázků. Na stromě, který letos pochází z České Lípy, budou zlaté hvězdy a 600 vánočních koulí. Na špici zaujme místo kometa. Podle designérky Kateřiny Hájkové se na trzích i stromě rozzáří 20.000 LED diod. Celkem organizátoři spotřebují 12.000 koulí a pět kilometrů rozvodných kabelů.

Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začínají nadcházející sobotu a potrvají do 6. ledna. Od zahájení mají nabitý program. Po celé sobotní odpoledne, během kterého se v neurčenou hodinu rozzáří strom, se bude střídat jedno vystoupení za druhým. Očekává se vysoká návštěvnost. Během adventu se v Praze uskuteční řada společenských a kulturních akcí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner