Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) ve včerejších nočních hodinách obdržela prostřednictvím evropského systému rychlého varování (RASFF) informaci, že cizrnová pomazánka značky Lunter, která byla distribuována i do Česka, může obsahovat vysoce toxický jed.  Po snědení této pomazánky upadl do kómatu 43letý muž z okresu Bánská Bystrica a jeho stav je nadále vážný.
Riziko výskytu botulotoxinu je v následující šarži potraviny:
Cizrnová rostlinná pomazánka, značka Lunter, balení 100 g, doba minimální trvanlivosti do 21/08/2015.
Dle notifikace byla uvedená šarže výrobku zaslána do ČR firmou ALFA BIO, s. r. o., Kremnická 71, 974 05 Banská Bystrica. Příjemci této šarže v ČR byli KALMA, a. s., Ostravská 256, Sviadnov a KIVET, s. r .o., Pobřežní 249/46, Praha
V těchto hodinách inspektoři SZPI ověřují distribuční kanály a přítomnost rizikové potraviny u uvedených subjektů. Dle notifikace od dozorového orgánu na Slovensku vykazuje příznaky otravy zatím pouze pacient z okresu Bánská Bystrica.
Botulotoxin, někdy také nazývaný klobásový jed, který je produkovaný bakterií Clostridium botulinum, je považován za jeden z nejúčinnějších jedů (z přírodních je nejjedovatější). Je odolný vůči žaludeční šťávě a trávení. Neporušený se vstřebává střevní sliznicí a následně je transportován po těle krví a lymfou. Otrava tímto jeden, botulismus, se projevuje za 6 – 72 hodin po požití kontaminovaného jídla postupnou obrnou svalů, která začíná na hlavě a pak se rozšiřuje směrem dolů. Objeví se suchost v ústech, chrapot, polykací potíže a neschopnost artikulovat. Postižený má zdvojené a mlhavé vidění, není schopen zaostřit na blízko či na dálku, zužuje se jeho zorné pole. Dochází také k oslabení obličejových svalů, poklesu očních víček a rozšíření zornic, které nereagují stažením na osvětlení. Postupně se přidávají další potíže, z nichž nejzávažnější je obrna dýchacích svalů, jež vyžaduje okamžité napojení postiženého na podporu dýchání, jinak hrozí udušení.
SZPI důrazně varuje všechny spotřebitele, aby uvedenou šarži potraviny v žádném případě nekonzumovali!

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner