V minulosti římskokatolická církev označovala německého reformátora Martina Luthera za kacíře, letos si ho ale připomene poštovní známkou. Vatikán ji vydá u příležitosti nadcházejícího pětistého výročí zveřejnění Lutherových tezí, informovala agentura APA.

Na konci října letošního roku uplyne 500 let ode dne, kdy teolog Luther zaslal magdeburskému biskupovi Albrechtovi Braniborskému dopis obsahující 95 tezí, které kritizovaly poměry v církvi včetně prodávání odpustků. Následné zveřejnění těchto bodů stálo na počátku reformace, která měla zásadní vliv na další vývoj Evropy.

Osobnost Martina Luthera, která dříve katolíky a protestanty spíše rozdělovala, si obě církve letos chtějí připomenout společně. Centrem oslav bude Lutherovo rodné Německo, především město Wittenberg, na jehož univerzitě působil.

Už loni v říjnu se papež František zúčastnil v katedrále v jihošvédském Lundu společné modlitby s luterány, která byla označena za historickou. Během návštěvy skandinávského království uvedl, že výročí počátku reformace je příležitostí k překonání rozkolu mezi katolíky a protestanty.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner