Téměř milion lidí ve zhruba 160 městech po celé Brazílii se v neděli sešel k protestům proti prezidentce Dilmě Rousseffové. Napsala to agentura DPA s odvoláním na údaje brazilské policie. Kritici Rousseffové chtějí, aby odstoupila kvůli politické krizi, kterou prohloubil rozsáhlý korupční skandál.

Brazílie navíc čelí nejhorší ekonomické recesi za 25 let. Prezidentka již dříve uvedla, že se obává střetů mezi svými příznivci a odpůrci. Demonstrace ale zatím probíhají v klidu, o žádných závažnějších incidentech média neinformují.

Rozsáhlá účast na protestních akcích by podle pozorovatelů mohla Rousseffovou, bojující o politické přežití, oslabit. Naopak nízká účast by jí mohla poskytnout argument, že většina národa si její odchod nepřeje.

Podle údajů poskytnutých policií přišlo v odpoledních hodinách (večer SEČ) ve 160 městech demonstrovat přinejmenším 960.000 lidí. V hlavním městě Brasílii se například sešlo kolem 100.000 odpůrců prezidentky. Z Ria de Janeira hlásí organizátoři účast až 200.000 Brazilců. Rozsahem největší akce by ale měla být v Sao Paulo, nicméně přesný údaj nebyl k dispozici, napsala DPA.

Prezidentka čelí ústavní žalobě, tedy procesu takzvaného impeachmentu, vyvolané opozicí kvůli tomu, že údajně na svou kampaň použila nelegální peníze z úplatků od společnosti Petrobras. Organizátoři protestů, svolávaných především přes sociální sítě, nicméně zdůraznili, že dnešní demonstrace nejsou spojeny s žádnou politickou stranou.

Organizátoři již předem dali najevo, že očekávají velkou účast. Odhadli to na základě předchozích demonstrací. „Lidé trpí. Ceny každý měsíc stoupají,“ řekl agentuře AP jeden z demonstrantů, kteří mířili do ulic Ria de Janiero. „Kdyby byla Brazílie soukromá společnost, měla by Dilma Rousseffová už dávno padáka,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner