Doplňovací volby do Senátu na Trutnovsku a v části Náchodska provází ve druhém kole mnohem vyšší účast než v prvním, v některých obcích přesahuje 40 procent. Je to i tím, že volby se konají současně s prezidentskými. V prvním kole hlasovalo jen 23 procent voličů. Volební místnosti se dnes uzavřou ve 14:00, potom začne sčítání hlasů.

Lidé vybírají mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Oba kandidáti ČTK řekli, že finále a výsledky budou sledovat v soukromí. „Jsem pracovně v zahraničí, nic neplánuji,“ řekl ČTK Hlavatý.

Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal.

Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem voliči na Trutnovsku odevzdávají do volební urny v jedné obálce. Jedna obálka pro více druhů voleb se používá vůbec poprvé v historii. Český statistický úřad (ČSÚ) v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku před druhým kolem dokonce mluvili o riziku podvodů s hlasovacími lístky. Oslovení volební komisaři ale zatím žádné problémy v tomto směru nezaznamenali.

Sobotka jako vítěz prvního kola získal 33,5 procenta hlasů. Majitel největší české textilky Juta Jiří Hlavatý obdržel 25,2 procenta. V prvním kole lidé vybírali z devíti kandidátů. Vítěz doplňujících senátních voleb na Trutnovsku bude senátorem jen dva roky a devět měsíců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner