Teplotní rekordy ve čtvrtek padly na zhruba 120 stanicích s více než třicetiletou měřicí tradicí. Největší horko bylo v Dobřichovicích u Prahy, kde meteorologové naměřili 37 stupňů. ČTK to řekl Josef Hanzlík z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V pátek se podle něj vyšplhají teploty ještě výše a dlouhodobé rekordy pravděpodobně zaznamenají téměř všechny stanice.

„V průměru nejteplejší byla oblast středních Čech,“ uvedl Hanzlík. Podle něj naměřili v Dobřichovicích 37 stupňů, v Neumětelech 36,6 stupně a v Husinci-Řeži 36,5 stupně. Stanic, které již přes 30 let měří teploty, je podle meteorologa kolem 140. Dnes zaznamenalo rekordy zhruba 85 procent z nich. Dnešní den byl však podle Hanzlíka pouze úvodem v řadě tropických dní.

Rekord dnes zaznamenala také stanice Praha-Karlov, a to 36,5 stupně. Stanice měří již 94 let, dnes byla překonána teplota z roku 2013. Rekord padl i na stanici v Teplicích, kde se teploty zaznamenávají již 117 let. Teplota se vyšplhala na 35,6 stupně, předtím se 6. srpna byla nejvýše v roce 1952, kdy meteorologové naměřili 34,8 stupně.

Sucho potrvá ještě nejméně 14 dnů. Pršet má sporadicky, teploty mohou vyšplhat až na 39 stupňů. I v druhé půlce prázdnin mají být teploty nadprůměrné. Pokud se předpověď vyplní, budou letošní prázdniny nejteplejší a nejsušší v historii měření. Zatím nejteplejším letošním dnem byl 22. červenec, kdy v Husinci-Řeži u Prahy naměřili meteorologové 39,2 stupně.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner