Londýn 7. června – V Británii dnes vrcholí kampaň před čtvrtečními parlamentními volbami, kterou v posledních dnech ovlivnily nedávné teroristické útoky z Londýna a Manchesteru. Šéf opozičních labouristů Jeremy Corbyn hned ráno zaútočil na premiérku Theresu Mayovou za její úterní prohlášení o ochotě zmírnit ochranu lidských práv podezřelých radikálů.

Mayová řekla, že je ochotna upravit některé zákony zajišťující lidská práva, aby bylo snazší deportovat osoby podezřelé z radikalismu nebo omezit jejich pohyb.

„S hrozbou pro demokracii se nebojuje tím, že demokracii omezíte, ale tím, že zajistíte odpovídající financování bezpečnostních složek,“ reagoval ráno Corbyn ve skotském Glasgowě během svého prvního z řady dnešních mítinků. Zopakoval zároveň slib posílit britskou policii o 10.000 lidí v návaznosti na zrušení 20.000 míst v policii, které iniciovala Mayová ještě jako ministryně vnitra.

Zatímco premiérka objíždí od časného rána jižní a východní Anglii ve svém modrém autobuse s heslem „Silné a stabilní vedení v národním zájmu“, Corbyn se chystá projet část země od Glasgowa po poslední zastávku v Londýně. Komentátor BBC označil pokus stihnout v poslední den co nejvíce mítinků za „masochistický maraton“ motivovaný snahou přesvědčit voliče, že jsou političtí vůdci dostatečně odolní.

Oba lídři se však dnes spíše než na bezpečnostní témata, která kampani dominovala od sobotního londýnského útoku, chtějí soustředit na své hlavní priority. Corbyn do závěrečného dne vyrazil s heslem „posledních 24 hodin na záchranu britského zdravotnictví“, Mayová zase hodlá hovořit o potřebě vyjednat rázné podmínky odchodu země z EU, které povedou ke snížení počtu cizinců v zemi. Corbynův případný volební úspěch označila za katastrofu, která bude pro lídry z Bruselu chystající se na jednání o podobě brexitu „vánočním dárkem“.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner