Francouzská policie zadržela pět osob v souvislosti s objevením patrně nastražené bomby u bytového domu v jedné z luxusních pařížských čtvrtí. Informoval o tom dnes francouzský ministr vnitra Gérard Collomb. Jeden ze zadržených je podle něj na seznamu zradikalizovaných osob, v němž zpravodajské služby evidují hlavně potenciální islámské radikály.

Pětici zadržených dnes vyslýchají protiterorističtí experti francouzské policie. Collomb řekl, že výbušné zařízení bylo nalezeno před obytnou budovou v Paříži minulý víkend.

„Stále jsme ve válečném stavu,“ řekl Collomb rozhlasové stanici France Inter.

Justiční zdroje uvedly, že součástí výbušného zařízení byly dvě plynové nádoby uvnitř a další dvě vně budovy v 16. okrsku v západní části Paříže. Některé obsahovaly také benzin a měly napojení na mobilní telefon. Podle justičních zdrojů, na které se odkazuje agentura Reuters, není jasné, proč bylo zařízení umístěno právě v daném místě.

Za poslední tři roky ve Francii při teroristických útocích islámských radikálů zahynulo více než 230 lidí. Samozvaný Islámský stát (IS), který má v Sýrii a Iráku základny bombardované francouzskými letouny, vyzval své stoupence k útokům na Francii.

Protiteroristické oddělení policie vyšetřuje i nedělní útok z Marseille, kde muž s nožem na nádraží ubodal dvě mladé ženy. Pak se útočník vrhl na hlídkující vojáky, kteří ho zastřelili.

Ve Francii už od podzimu roku 2015 platí výjimečný stav, který policii dává zvláštní pravomoci při stíhání možných teroristů. Dnes má francouzský parlament v prvním čtení hlasovat o návrhu nového protiteroristického zákona, který by některá z mimořádných opatření učinil v podstatě trvalými.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner