Ve Francii se dnes konají pravicové primárky na prezidentského kandidáta, které organizuje strana Republikáni. Hlavními favority jsou starosta Bordeaux a někdejší premiér Alain Juppé, další expremiér François Fillon a bývalý prezident Nicolas Sarkozy.

Volební místnosti se otevírají v 8:00 a zavírají v 19:00. Výsledky by měly být známy po 22:00. V případě, že z hlasování nevzejde vítěz s nadpoloviční většinou hlasů, uskuteční se druhé kolo za týden.

Hlasovat v primárkách může každý, kdo zaplatil manipulační poplatek dvě eura a podepsal prohlášení, že sdílí politické hodnoty pravice a středu. Nemusí ale mít stranický průkaz, což otvírá možnost taktického hlasování voličů jiného politického zaměření. Na jedné straně tak mohou například levicoví voliči hlasovat pro středově-pravicového Juppého, aby zabránili ve vítězství radikálnějšímu Sarkozymu. Na druhé straně mohou stoupenci Národní fronty prosazovat naopak Sarkozyho.

Vládní socialisty čekají primárky v lednu. Už počátkem prosince má nynější socialistický prezident François Hollande oznámit, zda taky bude kandidovat.

Dvoukolová prezidentská volba ve Francii je plánována na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner