Paříž/Vatikán 6. dubna (ČTK) – Papež František dnes přijal demisi biskupa Hervého Gaschinarda z jihozápadní Francie, proti kterému vznesli místní věřící stížnost pro „nevhodné chování a výroky“ vůči mládeži. Francouzská katolická církev upozorňuje, že proti Gaschinardovi ale ze strany úřadů není vedeno žádné trestní řízení, které by se týkalo sexuálního násilí či zneužívání.

Sedmapadesátiletý biskup z města Dax rezignoval pod tlakem Vatikánu, na který se přímo věřící obrátili. Nikdo ale nepodal trestní oznámení na policii, uvedla agentura AFP.

Za zneužívání nezletilých byly v minulosti obviněny či odsouzeny stovky kněží v řadě evropských zemí, ale i ve Spojených státech či v Kanadě. Skandály se začaly vyšetřovat za Františkova předchůdce Benedikta XVI. V roce 2014 Vatikán oznámil, že během deseti let kvůli sexuálnímu zneužívání dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 uložil menší tresty.

Současný papež věnuje této otázce velkou pozornost od svého nástupu do funkce v roce 2013. Od té doby mnohokrát ujistil o svém odhodlání tvrdě zasahovat vůči pachatelům těchto zločinů, které označil za stejnou svatokrádež jako „černé mše“ satanistů.

František vyzval naposledy na konci loňského roku biskupy, aby nadále důsledně zajišťovali ochranu dětí před sexuálním zneužíváním ze strany duchovních.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner