Paříž 6. října (ČTK) – Pět osob, které francouzská policie zadržela v souvislosti s nedávným útokem v Marseille, je opět na svobodě. S odvoláním na místní úřady o tom dnes informovala agentura AFP. Tunisan v neděli u nádraží v jihofrancouzském přístavním městě zavraždil dvě mladé dívky. V Paříži dnes propustili tři ze šesti osob zadržených v souvislosti s nálezem nastražené bomby.

Pět lidí zadržovaných od úterý dnes marseillská policie propustila bez obvinění. Vyšetřovatel, kterého bez uvedení jména citovala agentura AFP, ale zdůraznil, že usvědčující důkazy proti nim nejsou k dispozici „v této fázi vyšetřování“.

Všech pět osob – čtyři muži a jedna žena – mělo blízko k Tunisanovi Ahmadovi Hanašímu, který v neděli zavraždil u nádraží v Marseille dvě dívky ve věku 20 let. Podle svědků během činu volal Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký). Hlídkující vojáci Hanašího na místě zastřelili. K činu se zakrátko přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Tuniské úřady v uplynulých dnech informovaly, že nezjistily, že by byl Hanaší jakýmkoli způsobem napojený na Islámský stát či jiné radikální islamisty.

Francouzská policejní inspekce mezitím dál vede interní vyšetřování, které by mělo ukázat, proč se policisté, kteří 29letého Hanašího několik dní před útokem zadrželi kvůli krádeži v obchodě a den před atentátem propustili, nepokusili Tunisana bez povolení k pobytu vyhostit. Francouzský ministr vnitra Gérard Collomb už dříve uvedl, že muž používal sedm různých identit.

Francouzská policie dnes na svobodu propustila také tři z šesti osob, které zadržela v úterý v souvislosti s objevením patrně nastražené bomby u bytového domu v jedné z luxusních čtvrtí na západě Paříže. Ostatní tři muži by měli být obviněni z pokusu o spáchání teroristického činu.

Za poslední tři roky ve Francii při teroristických útocích islámských radikálů zahynulo více než 230 lidí. Samozvaný Islámský stát (IS), který má v Sýrii a Iráku základny bombardované francouzskými letouny, vyzval své stoupence k útokům na Francii.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner