Washington 15. července (ČTK) – V americké Sněmovně reprezentantů se komplikuje proces schvalování nových protiruských sankcí, které už v červnu hladce prošly Senátem. Podle agentury Reuters republikáni ve sněmovně navrhují, aby zákon o sankcích proti Rusku byl spojen se zákonem postihujícím sankcemi Severní Koreu. Šlo by prý o silný politický signál.

Senát sankce proti Rusku schválil poměrem hlasů 92 ku dvěma. Na pořad hlasování ve Sněmovně reprezentantů se ale ještě nedostal. Proti sankcím se staví Bílý dům, protože zákon jakékoli uvolnění sankcí prezidentem podmiňuje souhlasem poslanců. S tím Donald Trump nesouhlasí.

Vůdce republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy v pátek prohlásil, že postih Severní Koreje by k protiruskému zákonu měl být přiřazen. „Byl by to velmi silný signál pro celou Ameriku,“ prohlásil. Demokraté proti takovému postupu protestují a tvrdí, že republikáni chtějí tímto postupem podpořit výhrady prezidenta a schválení zdržet.

Zákon o sankcích proti KLDR už totiž Sněmovna reprezentantů schválila. Stalo se to letos v květnu poměrem hlasů 419 ku jedné. Senát se má zákonem o sankcích proti Severní Koreji podle amerických médií zabývat už brzy. Pokud se Sněmovna reprezentantů rozhodne spojit sankce proti Moskvě se sankcemi proti KLDR, Senát se prý rád připojí.

Protiruské sankce mají být namířeny na jedince a firmy spojené s údajnými pokusy ovlivnit americké prezidentské volby. Návrh potvrzuje dřívější sankce vyhlášené exekutivním nařízením bývalého prezidenta Baracka Obamy, zavádí ale i nová opatření v oblastech těžby, zpracování kovů a námořní a železniční dopravy. Postihy jsou podle senátorů i reakcí na ruskou agresi v Sýrii a na Ukrajině.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner