Vůdce španělských socialistů Pedro Sánchez odmítl snahu šéfa lidovců Mariana Rajoye, pověřeného sestavením nové vlády, o vytvoření společné velké koalice po opakovaných parlamentních volbách, které opět neměly jasného vítěze. Po setkání s Rajoyem Sánchez dnes řekl, že socialisté nesdílejí politické cíle lidovců. Rajoy netajil zklamání a řekl, že zemi hrozí v rýsující se bezvýchodné situaci nové volby.

„Jsme alternativou Lidové strany. Nemůžeme podporovat to, co chceme změnit,“ podotkl Sánchez. „S tímto ‚ne‘ zůstává situace zablokovaná a to nás vede k třetím volbám,“ reagoval Rajoy.

Španělský král Felipe VI. koncem července již podruhé během půl roku pověřil sestavením vlády Rajoye. Šéf lidovců, kteří v červnu vyhráli opakované parlamentní volby, tentokrát nabídku neodmítl. Stejně jako po předchozích volbách se mu ale ani nyní mezi významnějšími stranami zatím nerýsují potenciální koaliční partneři.

Předseda druhé nejsilnější strany Sánchez už před schůzkou s Rajoyem vyloučil, že by jeho socialisté lidovce podpořili při hlasování o důvěře v parlamentu, ať již aktivně, či odchodem ze sálu. Podobně se vyjádřil i lídr levicové formace Unidos Podemos Pablo Iglesias.

Pokud podle předpokladů Rajoy nezíská důvěru v prvním kole, v němž by pro něho musela hlasovat absolutní většina poslanců, přijde na řadu kolo druhé. V něm bude stačit prostá většina přítomných zákonodárců. Jestliže se šéfovi lidovců ani Sánchezovi či jinému z politiků nepodaří získat důvěru parlamentu, nové volby by podle médií přišly na řadu 27. listopadu.

Šlo by již o třetí volby za necelý rok, což je ve Španělsku, zvyklému po dlouhá desetiletí na stabilní střídající se vlády lidovců a socialistů, zcela nevídaná situace.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner