Největší zájem o sobotní komunální volby ve středních Čechách byl v Nučicích u Prahy, účast tam přesáhla 67 procent. Naopak nejméně volby táhly ve Dřínově na Kladensku a Vonoklasech u Prahy, kde k urnám dorazilo 30, respektive 40 procent voličů, zjistila ČTK na serveru www.volby.cz. Lidé v sobotu přišli k urnám také v Hvězdonicích na Benešovsku a Děkově na Rakovnicku.

Ve Hvězdonicích, Nučicích a Dřínově se obecní volby opakovaly už letos na jaře. Zastupitelstva se od té doby ale opět rozpadla, tak bylo nyní potřeba vyhlásit volby znovu.

V Hvězdonicích, kde přišlo odevzdat svůj hlas 51 procent voličů, zvítězilo uskupení Šance 2014, jež získalo čtyři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu. Stejný počet křesel obsadí vítěz voleb v Nučicích, uskupení Pro naši obec.

V Dřínově a Vonoklasech sestavili po jedné kandidátce, obce povedou Nezávislí a Nezávislí pro rozvoj obce. V Děkově lidé vybírali ze tří kandidátek, nejvíce hlasů dali sdružení Za nezávislou obec, které získalo tři z pěti křesel v zastupitelstvu. Volební účast v Děkově přesáhla 65 procent.

V celé republice se volilo v 16 obcích, kde se dosavadní zastupitelstva od loňských celorepublikových komunálních voleb rozpadla.

Opakované komunální volby v Přední Výtoni na Českokrumlovsku vyhrálo sdružení bývalé starostky Reginy Houškové. V obci poblíž lipenské přehrady se konaly volby potřetí za poslední rok. Po loňských říjnových volbách odstoupili ze svých funkcí tři zastupitelé. Letos v březnu zase výsledek voleb kvůli stížnosti z podezření na účelovou změnu trvalého bydliště několika lidí neuznal soud.

V sobotu se k urnám dostavilo téměř 75 procent voličů. Sdružení bývalé starostky Houškové získalo 43 procent a obsadí tak tři křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Dvě místa získalo SNK Lipno, které stojí proti bývalé starostce.

V Přední Výtoni je situace dlouhodobě napjatá. Řada lidí, kteří tam desítky let jezdí do svých rekreačních objektů, chce zabránit tomu, aby radnice pod vedením Houškové změnila územní plán. Podle nich by se po změně mohly zastavět lokality u břehu lipenské přehrady, což se jim nelíbí. Tvrdí, že nový územní plán by povolil vybudování rodinných domů v místech, která mají velkou estetickou a přírodní hodnotu a dotýkají se ochrany krajinného rázu i ochrany dřevin rostoucích mimo les. Vznikla kvůli tomu i petice pro pro záchranu přírody podél lipenského jezera.

Právě tato skupina rekreantů, z nichž někteří už mají v Přední Výtoni trvalé bydliště, podala v březnu stížnost na výsledek březnových voleb. Katastr Přední Výtoně dosahuje téměř 78 kilometrů čtverečních, což je o třetinu více než rozloha Českých Budějovic. V obci na břehu lipenské přehrady žije přes 200 obyvatel.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner