Zhruba 2000 migrantů zachránila v pondělí při patnácti operacích ve Středozemním moři italská pobřežní stráž a další námořní síly. Informovala o tom agentura AFP. Celkem se letos přes Středozemní moře ze severu Afriky do Evropy dostalo už přes 30.000 lidí.

Dvě italské vojenské lodě zachránily více než 500 lidí namačkaných na čtyřech vratkých člunech, které vypluly na moře z Libye. Téměř 800 lidí zachránila také dvě plavidla organizace Lékaři bez hranic. Několik set migrantů na pevninu odvezla irská loď, která se podílí na mezinárodní záchranné operaci.

Do Evropy se migranti snažili podle italské pobřežní stráže dostat na 14 nafukovacích člunech a jedné dřevěné loďce. Státní příslušnost zachráněných pobřežní stráž neuvedla, podle agentury AFP ale tradičně většina z nich pochází ze subsaharské Afriky.

Od počátku roku se do Itálie po záchraně z vratkých plavidel plovoucích z Libye po Středozemním moři dostalo již více než 34.000 lidí, uvedla OSN. S nástupem léta italské úřady očekávají další nárůst počtu lidí, kteří se vydají na nebezpečnou cestu ze severní Afriky do Evropy.

Itálie se stala opět hlavní tranzitní zemí pro migranty směřující na evropský kontinent po uzavření takzvané balkánské stezky a dojednání dohody EU a Turecka o vracení migrantů.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner