Řím 5. února (ČTK) – Zhruba 1500 migrantů zachránila o víkendu italská pobřežní stráž a lodě mise Evropské unie z gumových člunů a vratkých loděk plujících po Středozemním moři. Informovala o tom dnes agentura AFP, podle které jde o neobvykle vysoké číslo. V zimním období totiž cestu ze severní Afriky do Evropy nastupuje kvůli špatnému počasí mnohem méně migrantů než po zbytek roku.

Dnes lodě zachránily ze šesti loděk a člunů 900 migrantů, v sobotu z devíti plavidel kolem 600 lidí. Od středy se tak počet lidí plujících z Libye do Itálie, které pobřežní stráž zachránila a odvezla do Itálie, vyšplhal už na 4500.

Od počátku roku připlulo přes Středozemní moře z Afriky do Itálie už kolem 8500 migrantů. Pokud tento trend vydrží, zaznamená podle agentury APA Itálie letos opět rekordní rok. Za celý loňský rok do země dorazilo přes moře dosud rekordních 181.500 migrantů. Celkem tak Itálie za poslední tři roky přijala více než půl milionu lidí.

Přes 5000 lidí při cestě přes moře oddělující Afriku od Evropy přišlo loni o život. Od počátku letošního roku jich zahynulo nebo zmizelo nejméně 227.

Severoafrická trasa je po loňském uzavření takzvané balkánské stezky v současnosti hlavní migrační trasou, po které se vydávají lidé za lepším životem do Evropy.

V pátek se hlavy států a vlád zemí Evropské unie na Maltě dohodly na krocích, jimiž chtějí zastavit příliv migrantů přes libyjské území do Itálie. Základem jejich plánu je podpora libyjské pobřežní stráže a vracení migrantů přímo z Libye do zemí jejich původu. Problémem je ale chaos v Libyi, jejíž mezinárodně uznávaná vláda premiér Fáize Sarrádže nemá pod kontrolou situaci v celé zemi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner