Ve Středozemním moři se minulý týden utopilo pravděpodobně až 500 uprchlíků, jejichž loď ztroskotala na cestě mezi Libyí a Itálií. Oznámil to dnes Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) s odvoláním na svědectví zachráněných. Neštěstí podle UNHCR přežilo 41 lidí – 37 mužů, tři ženy a jedno tříleté dítě. Mezi imigranty, které minulou sobotu zachránila obchodní loď, je nejvíce Somálců a také Etiopané, Egypťané a jeden Súdánec.

Běžence pak plavidlo dopravilo do řeckého přístavu Kalamata na Peloponésu.

Zachránění imigranti uvedli, že pašeráci naložili uprostřed moře osoby z menších člunů do jedné větší lodě. Plavidlo ale tak přeplnili a to následně šlo ke dnu.

Neštěstí je podle agentury AFP patrně jednou z nejhorších tragédií v oblasti v rámci nynější uprchlické krize. Před rokem se při havárii u libyjských břehů utopilo pravděpodobně přes 800 lidí.

Pro běžence nyní kvůli březnové dohodě EU a Ankary přestává být atraktivní cesta do Evropy přes Řecko. V zemi po uzavření hranic balkánských států uvízlo několik desítek tisíc migrantů. O něco větší ruch tak nyní panuje na trasách přes Středozemní moře, kudy míří běženci zejména z Egypta a Libye do Itálie. Italská pobřežní stráž v minulém týdnu ve Středozemním moři zachránila přes 2000 běženců.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner