Poslanci budou příští týden hlasovat o sporných návrzích na omezení podnikání ministrů, které zjevně míří na ministra financí a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl členy dolní komory informovat o postoji k migraci a k dohodě mezi Evropskou unií a Tureckem. Poslanci by mohli pokračovat rovněž v debatě o někdejší privatizaci těžební společnosti OKD, která je nyní v insolvenci. Čeká se i diskuse o dopravních stavbách s ohledem na problémy s posudky o jejich dopadech na životní prostředí.

Schvalování novely o střetu zájmů, které je plánováno na středu, bude patřit k nejsledovanějším bodům schůze. Vládní předloha předpokládá mimo jiné to, že politici by dávali majetková přiznání i při vstupu do politiky. Oznámení by se podávala do centrálního registru, který by vedlo ministerstvo spravedlnosti.

Pozornost i spory ale vzbudily úpravy, které předložili poslanci Jan Chvojka z koaliční ČSSD a Martin Plíšek z opoziční TOP 09. Chvojka navrhuje, aby budoucí členové vlády nesměli ovládat společnosti včetně médií. Obdobným směrem jde taky Plíškův návrh. Plíšek navíc chce, aby společnosti, v nichž by měli členové vlády nejméně čtvrtinový podíl, nedosáhly na nenárokové dotace a na veřejné zakázky. Zejména Chvojkovy úpravy se nelíbí hnutí ANO, jehož představitelé mluví o možném podnětu Ústavnímu soudu. Babiš vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra.

V úvodním kole by měli poslanci projednat například vládní návrhy na zavedení týdenní placené otcovské dovolené a možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku a předlohu, která mimo jiné upravuje postup sběru a kontroly podpisů na petici na podporu nezávislého kandidáta na prezidenta. Na programu je taky novela, která by zpřísnila postihy za podporu terorismu. Vláda chce, aby ji poslanci schválili zrychleně.

V opakovaném druhém čtení, v němž lze podávat pozměňovací návrhy, by se Sněmovna mohla zabývat kontroverzním rozšířením pravomocí veřejného ochránce práv o možnost podávat antidiskriminační žaloby a návrhy Ústavnímu soudu na zrušení zákonů nebo jejich částí. Ve druhém čtení poslanci prodebatují i rozšíření vratky části spotřební daně, tedy takzvané zelené nafty, i na živočišnou výrobu.

V tomto kole by mohli dokončit diskusi o novele zákona o zveřejňování smluv v internetovém registru, z nichž chtějí poslanci KDU-ČSL vyčlenit národní podnik Budějovický Budvar. Poslanci přitom navrhují i další výjimky.

Zářijová schůze dolní komory s příštím týdnem skončí. Podle původních plánů měla trvat ještě jeden týden, poslanci se v něm ale nakonec nesejdou v souvislosti s blížícími se krajskými a senátními volbami.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner