Stockholm 17. května (ČTK) – Více než 300 migrantů bylo na jihu Švédska evakuováno kvůli třem předpokládaným žhářským útokům, které byly podle švédských úřadů patrně namířeny proti uprchlíkům. Informovala o tom dnes agentura AP.

Požáry byly hlášeny ve třech jihošvédských lokalitách v noci na dnešek. V Borrby a Malille postihly budovy, které byly využívány jako dočasné ubytovny pro migranty.

Ve Vaxjö zničily plameny kavárnu a taneční sál v dřevěné budově, jež se nacházela vedle hotelu, který rovněž ubytovával běžence. Z hotelu, na který se nakonec díky zásahu hasičů oheň nerozšířil, bylo preventivně evakuováno 200 žadatelů o azyl.

Švédské úřady uvedly, že požáry jsou vyšetřovány jako pravděpodobné žhářské útoky. Při požárech nikdo nebyl zraněn a úřady po nich ani nikoho nezatkly.

Švédsko, které má 9,5 milionu obyvatel, bylo v roce 2015 svědkem obrovského přílivu migrantů. O azyl požádalo více než 162.000 lidí, téměř třetina z nich přišla z válčící Sýrie. S migrační vlnou se v zemi zvýšilo napětí a byly zaznamenány občasné útoky na migranty i několik demonstrací na podporu přistěhovalců nebo naopak proti nim.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner