Göteborg 10. prosince (ČTK) – Ve Švédsku zatkli tři osoby podezřelé z pokusu o útok na synagogu v Göteborgu. Při incidentu nikdo nebyl zraněn, ale od pátku je to druhý případ násilí namířený ve Švédsku proti Židům. Židovské skupiny označily útoky za nepřijatelné a vyzvaly úřady, aby zakročily.

Skupina mládeže v sobotu večer házela v Göteborgu zápalné lahve na synagogu a přilehlé židovské centrum. Velitel místní policie dnes oznámil, že incident se vyšetřuje jako pokus o žhářství.

V pátek se asi 200 lidí sešlo v jihošvédském Malmö na protestu svolaném proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele. Mnozí měli palestinské vlajky a provolávali protižidovská hesla.

Švédský premiér Stefan Löfven a další politici incidenty odsoudili. Úřady posílily bezpečnostní opatření u synagog a dalších židovských objektů i ve Stockholmu. Löfven dnes řekl, že je útokem v Göteborgu „velmi rozezlen“. „V naší švédské společnosti není místo pro antisemitismus. Viníci budou pohnáni k odpovědnosti,“ sdělil.

Ministryně zahraničí Margot Wallströmová v sobotu na twitteru napsala, že považuje za nepřijatelné vyzývat k zabíjení Židů, což zaznívalo na demonstraci v Malmö. Podle statistik sedm procent obyvatel tohoto města pochází z Blízkého východu.

Evropský židovský kongres dnes uvedl, že „útoky na Židy na evropských ulicích jsou nehorázností“. Vyzval švédskou vládu a vlády dalších evropských zemí, aby viníky trestaly.

Kvůli událostem ve Švédsku posílilo bezpečnostní opatření u synagogy v Helsinkách také Finsko.

Americký židovský výbor odsoudil páteční protest, který se konal v Berlíně a při kterém lidé pálili před americkým velvyslanectvím na protest proti Trumpovu kroku izraelské a americké vlajky. Německá policie zatkla deset lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner