Varšava 30. března (ČTK) – Polsko příští měsíc odhalí ve Varšavě památník obětem letecké katastrofy u ruského Smolenska, při níž v roce 2010 zemřelo 96 lidí, včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten bude mít samostatnou sochu, jejíž základní kámen bude položen rovněž 10. dubna, v den výročí smolenské tragédie. Informovala o tom polská tisková agentura PAP.

Odhalení památníku obětem havárie polského vládního letounu u Smolenska se 10. dubna zúčastní prezident Andrzej Duda a lídr vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński, dvojče zesnulého prezidenta.

Program vzpomínkové akce, který dnes zveřejnila na twitteru strana PiS, začne ranní mší za 96 obětí. Kromě prezidenta a jeho manželky zemřela při nehodě řada vysoce postavených polských představitelů, mimo jiné náčelník generálního štábu, místopředsedové Senátu i Sejmu, guvernér centrální banky a řada zákonodárců či armádní velitelé. Polská delegace letěla do Smolenska, kde měla uctít památku obětí katyňského masakru, při němž v roce 1940 sovětská tajná policie zavraždila přes 20.000 Poláků.

Památník obětem bude v den výročí neštěstí odhalen na Pilsudského náměstí v centru Varšavy. Poblíž náměstí bude položen základní kámen pro sochu Lecha Kaczyńského, jehož socha má být odhalena 11. listopadu u příležitosti stého výročí polské samostatnosti.

Vyšetřováním smolenské nehody se zabývala ruská i polská strana. Obě vyloučily teroristický útok, požár na palubě i technickou závadu 20 let starého ruského tupolevu. Shodně označily jako příčinu neštěstí chybné rozhodnutí kapitána letadla přistát na letišti Smolensk-Severnyj, kde byla kvůli husté mlze nebezpečně nízká viditelnost a letiště nebylo vybaveno elektronickým systémem pro přesné navedení na ranvej.

Nynější vláda strany Právo a spravedlnost ale se závěry nesouhlasí, a proto v roce 2016 ustavila novou vyšetřovací komisi.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner