Ve věku 87 let zemřel po krátké nemoci v neděli 19. července v Praze přední český houslista a vysokoškolský pedagog Václav Snítil. ČTK to dnes řekl jeho syn, dirigent Jan. Václav Snítil patřil k nejužší špičce českých houslistů 20. století a byl přímým pokračovatelem proslulých učitelů houslové hry – Otakara Ševčíka a Jaroslava Kociana.

Pohřeb se bude konat v úterý 28. července od 11:00 hodin v Husově sboru Církve československé husitské v Praze 4, uvedl Jan Snítil. Oslovení znalci se shodují, že Snítil byl poctivým umělcem, skvělým komorním hráčem a nedoceněným sólistou, který nikdy nebyl celebritou.

Jako uznávaný vysokoškolský pedagog vychoval profesor Snítil řadu uznávaných virtuosů – mezi nimi i Václava Hudečka, Bohuslava Matouška, Jaroslava Svěceného a Pavla Šporcla. Mnoho let byl předsedou poroty Kocianovy houslové soutěže v Ústí nad Orlicí.

Na klasické hudební scéně působil více než 55 let. Byl členem světoznámých komorních souborů – Vlachova kvarteta, Smetanova tria či Českého noneta a také jako sólista hrál s předními českými a zahraničními orchestry.

„Byl to tak úžasný člověk, hodný, který celý život trpěl tím, že byl slušný. Je to smutné,“ reagoval na zprávu houslista Hudeček, který u Snítila studoval na Akademii múzických umění. Souběžně při tomto studiu jezdil i k slavnému houslistovi Davidu Oistrachovi, který podle Hudečka ohromně oceňoval Snítila jako pedagoga.

Snítil byl podle Hudečka nedoceněný. „Byl absolutní špičkou na komorní muziku. Měl jsem velké štěstí, že jsem měl za učitele nejen Davida Oistracha jako světového houslistu, ale i velkého muzikanta a úžasného komorního hráče Snítila na AMU. Lepší kombinaci jsem si v té době nemohl přát,“ řekl Hudeček.

Také houslista Šporcl pokračoval díky Snítilovi v linii slavné české houslové školy. „Celý život se hodně zajímal o české skladatele, také proto jsem své předminulé CD Moje houslové legendy věnoval Snítilovi,“ komentoval.

Se Snítilovým jménem byla spjata i vynikající interpretace houslových koncertů soudobých autorů a některá díla byla napsána přímo pro něj a byla mu i věnována. Šíře repertoáru sahala od barokních mistrů Bacha, Händela, Telemanna či Vivaldiho přes mladší hudební slohy až do dnešní doby.

„Odešel jeden z posledních příslušníků generace nezasažené moderními komerčními tlaky, které k naší době už patří zcela automaticky. Člověk nekompromisně opravdových uměleckých názorů a stejně opravdových a pevných lidských postojů, týkajících se práce i rodinného života,“ dodal muzikolog Petr Veber. O virtuosovi vydal v roce 2008 knihu Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby.

 

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner