Ve velké mešitě v centru Bruselu dnes zasahovali kvůli nálezu obálek s podezřelým bílým práškem hasiči i dekontaminační jednotka, oznámily místní úřady. Panují obavy, že by mohlo jít o antrax či výbušninu. Analýzy prášku potrvají nejméně do dnešního večera. Dekontaminaci se preventivně podrobilo 11 lidí, kteří s podezřelou zásilkou přišli do styku.

Velká mešita stojí v bruselském Jubilejním parku, nedaleko institucí Evropské unie. Podle mluvčího hasičů Pierra Meyse přivolali pomoc zaměstnanci mešity s tím, že našli u vchodu do svatostánku balíček s desítkou obálek obsahujících bílý prášek a obávají se, že by mohlo jít o nějakou nebezpečnou látku.

Devět věřících a dva policisté, kteří prošli dekontaminací, podle záchranářů nejeví žádné známky újmy na zdraví. Obálky s práškem jsou nyní na analýze v laboratoři. Podle hasičů bude vyhodnocení trvat přinejmenším šest hodin, podle policie možná dva až tři dny.

První vyšetřování ale již ukázalo, že podezřelá zásilka není radioaktivní. „Takové riziko je kategoricky vyloučeno,“ řekla novinářům mluvčí hasičů Anne Wibinová. Ocenila, že lidé v mešitě po otevření balíčku ihned zavolali bezpečnostní síly.

Podle muslima Mohameda Dahmichiho, který mešitu navštěvuje, zásilku otevřel a pojal podezření sám imám, hlavní duchovní mešity. Patronem mešity je podle zpravodajských webů Saúdská Arábie, spojenec Západu na Blízkém východě.

Od soboty v Belgii kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku platil nejvyšší stupeň bezpečnostních opatření, který dnes úřady snížily na druhý nejvyšší. Ve středu se po několika dnech rozjela část metra a otevřely se školy.

Podle médií obdržely belgické mešity po pařížských atentátech z 13. listopadu řadu hrozeb a muslimům byly adresovány i výhrůžky smrtí. Část jich muslimům adresovala skupina, která si říká Křesťanský stát. V Belgii žije zhruba půl milionu muslimů.

„Není to dobré. Vzhledem k tomu, co vše se děje nyní v Bruselu, se bojím chodit ven z domu,“ svěřil se Dahmichi, když dnes přihlížel zásahu bezpečnostních sil v mešitě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner