Současná vedra otravují vodu i vzduch. Některé vodní toky kvůli horku vysychají a ve stojatých vodách zase vysoké teploty podporují vznik jedovatých toxinů. Jedy mohou zabít třeba vodní ptáky. I lidé jsou ale ohroženi, počasí totiž zvyšuje v ovzduší koncentraci škodlivého přízemního ozonu. Na většině území Česka byla proto vyhlášena smogová situace. Teploty dnes dosáhly 37,7 stupně, vedra vydrží do pátku.

Po velmi horkém červenci vedra pokračují i nyní, od víkendu se drží nejvyšší teploty v Česku v blízkosti 40 stupňů. Ani dnešek nebyl výjimkou, když ve Strážnici na Hodonínsku naměřili 37,7 stupně. Horko bude až do pátku, kdy možná teploty podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přesáhnou 38 stupňů. Až poté se podle meteorologů ochladí, v sobotu v Čechách a v neděli i na Moravě a ve Slezsku. Zřejmě přijdou bouřky a déšť a pršet bude zhruba do poloviny příštího týdne.

Vedra a silné sluneční záření v posledních dnech zvýšily množství takzvaného přízemního ozonu v ovzduší. ČHMÚ dnes proto vyhlásil smogovou situaci v Kraji Vysočina a na Třinecku v Moravskoslezském kraji. Smogová situace tak platí už na celé Moravě a ve Slezsku a také v Ústeckém a Středočeském kraji a v Praze. Přízemní ozon způsobuje podráždění dýchacích cest a očí, bolesti hlavy a zvyšuje riziko astmatického záchvatu. Ohrožuje hlavně starší či nemocné lidi a děti.

Rovněž ve vodě kvůli horku vznikají škodlivé látky. Ve stojatých a pomalu tekoucích vodách se z bahna uvolňuje prudký jed botulotoxin. Ohrožuje vodní ptáky, kteří mohou bez pomoci uhynout, oznámil Český svaz ochránců přírody (ČSOP). Jed se dostává do těl ptáků přes potravu. Pracovníci svazu se ale v záchranných stanicích starají třeba také o ptáčata, které vysoké teploty a sucho přiměly předčasně opustit hnízda.

Na některých místech nyní voda mizí. Kvůli dlouhodobému nedostatku srážek vyschnul přítok k Pramenům Vltavy, který se nachází poblíž šumavské Kvildy. V místě, k němuž každoročně zamíří tisíce turistů, zůstala studánka, ale hrozí, že i z ní se postupně ztratí voda. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se obává, že by tak jedno ze symbolických míst celé Šumavy mohlo zcela zmizet z mapy.

Také na severu republiky vysychají prameniště. Ve velkých městech v Libereckém kraji sice zatím odběratele nedostatek vody netrápí, jsou totiž zásobována hlavně z přehrad, ale do některých vodojemů se voda musí dovážet cisternami. Část obcí kvůli suchu zakazuje používat vodu z vodovodu na zalévání či plnění bazénů, třeba středočeská Příbram a další města a obce také zakázaly odběr vody z potoků a řek.

Kvůli dlouhému vedru a suchu přibývá požárů. V úterý jich v republice bylo opět skoro 200, tedy zhruba čtyřnásobek denního průměru. Současná vedra se ale podle Ústředního automotoklubu také podílejí až na pětině dopravních nehod. Na nejrizikovější hodiny, tedy od 02:00 do 04:00 a od 14:00 do 19:00, je podle klubu dobré naplánovat si při dlouhých cestách zastávky, odpočinek nebo pauzu na jídlo a nezapomínat na přísun tekutin.

Například česká elektrická síť podle jejího provozovatele, firmy ČEPS, ale zatím horka zvládá bez větších problémů. V Polsku přitom vláda v úterý nařídila kvůli vedrům omezit dodávky elektrické energie velkým průmyslovým podnikům. Podle odborníků se ale na polských problémech podílí to, že tamní tepelné elektrárny stojí na dolním toku řek a počítají s chlazením přímo z řeky, bez chladicích věží. Za sucha ale vody na chlazení není dost.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner