Teroristovi Chálidu Šajch Muhammadovi hrozí trest smrti, v dopise ale píše, že se ho nebojí. „Nikdy vás ani soud nepožádám o milost… Pokud mě váš soud odsoudí k smrti, budu ještě šťastnější, že se setkám s Alláhem a proroky a uvidím své nejlepší kamarády, které jste nespravedlivě zabili po celém světě a uvidím šejka Usámu bin Ládina“.

Impulzem k teroristickým útokům z 11. září 2001 byla četná provinění Spojených států vůči muslimským zemím. Bývalý americký prezident Barack Obama, ač právník znalý lidských práv, nechával zabíjet své nepřátele bez soudu. Obamovi to v dlouho skrývaném dopise, o kterém informoval list Miami Herald, napsal Muhammad. Ten je považován za strůjce útoků.

„Nebyli jsme to my, kdo proti vám 11. září začal válku. Byli jste to vy a vaši diktátoři v naší zemi,“ napsal Muhammad, který se narodil v Kuvajtu, ale má pákistánské občanství. „Ruce máte stále potřísněné krví našich bratří, sester a dětí, kteří byli zabiti v Gaze,“ stojí v úvodu dopisu.

Jednapadesátiletý Muhammad zmiňuje rovněž nevinné oběti amerických útoků bezpilotními letouny a Spojeným státům vyčítá mnoho vojenských intervencí, Irákem počínaje a Vietnamem konče.

„Alláh nám pomohl provést útoky z 11. září, zničit kapitalistické hospodářství, chytit vás v nedbalkách a odhalit naprosté pokrytectví vašich dlouhodobých snah nárokovat si demokracii a svobodu,“ napsal údajný strůjce atentátů, při kterých zahynulo zejména v New Yorku a Washingtonu téměř 3000 civilistů.

Muhammad v dopise nazývá Obamu „hlavou hada“ a prezidentem „země útlaku a tyranie“. Označuje jej ale i za „inteligentního právníka, dobře obeznámeného s lidskými právy“. Obama podle Muhammada „může zabít svého nepřítele bez soudu a hodit jeho mrtvé tělo do moře, místo aby ho dal jeho rodině“. Naráží tak na usmrcení vůdce teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina, který se k útokům z 11. září přihlásil.

Muhammadův osmnáctistránkový dopis začal vznikat v roce 2014 a datován je z roku 2015. Obama jej ale obdržel jen pár dnů před odchodem z funkce. Představitelé věznice Guantánamo na Kubě, kde je Muhammad zadržován, totiž odmítali psaní předat. Jejich postoj podpořili i žalobci, podle kterých měl být text potlačen jako propaganda. Odeslání dopisu nařídil nakonec až vojenský soudce.

Muhammad byl dopaden v Pákistánu v roce 2003. Od roku 2006 je ve vazební věznici Guantánamo, kde se v roce 2007 přiznal k zosnování útoků z 11. září. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) na něj ale použila nejtvrdší výslechové metody, připomněl server televize CBS News.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner