Velitel americké tichomořské flotily Harry Harris považuje nynější situaci na Korejském poloostrově za nejhorší bezpečnostní krizi ve své kariéře. Před členy senátního výboru pro armádu dnes Harris podle televize Fox News varoval, že je jen otázkou času, než severokorejský vůdce Kim Čong-un bude schopen odpálit střelu s jadernou hlavicí na Spojené státy.

„Krize na Korejském poloostrově je reálná, je nejhorší, jakou jsem kdy zažil,“ řekl Harris. „Mezi výzvědnými službami panují pochybnosti, zda Kim Čong-un již má či nemá kapacitu (k útoku), nebo ji brzy bude mít. Já musím předpokládat, že ji má,“ dodal.

Již ve středu Harris zákonodárcům řekl, že je na čase zvážit možnost rozmístění dodatečných systémů protiraketové obrany na Havaji.

Mezinárodní společenství má obavy ze severokorejského raketového a jaderného programu a snaží se Pchjongjang přinutit, aby se vývoje jaderného arzenálu vzdal. Nelibost se situací v zemi vyjádřily i Čína a Rusko, které patří k tradičním spojencům KLDR.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner