Za smrt vojenského velitele libanonské šíitské organizace Hizballáh Mustafy Badraddína jsou odpovědní islámští radikálové. Hizballáh to oznámil ve svém prohlášení. Spekulace kolem Badraddínovy smrti zpočátku jako viníka uváděly také Izrael. Badraddín zemřel při explozi u damašského letiště, kde má Hizballáh coby spojenec Damašku své pozice.

Skupina v prohlášení uvedla, že výbuch u letiště byl způsoben dělostřeleckou palbou skupin takfírí, jak Hizballáh označuje sunnitské extremisty. Výraz takfír v islámu znamená praxi exkomunikace osoby označené jiným muslimem za odpadlíka. Sunnité za odpadlíky považují šíity a šíité zase sunnity.

Prohlášení Hizballáhu uvádí, že Badraddínova smrt organizaci posílí v odhodlání dál „bojovat proti těmto kriminálním gangům“. Hizballáh má v Sýrii několik set svých bojovníků, kteří se na straně syrské armády účastní války proti oponentům Damašku a radikálním skupinám. K útoku, při němž Badraddín zemřel, se zatím žádná nepřihlásila.

Podle syrských bezpečnostních zdrojů byl velitel zabit při výbuchu, který otřásl skladištěm u damašského letiště v noci na pátek. Před explozí nebylo slyšet ve vzduchu žádné letadlo a podle syrských zdrojů nikdo nemohl vědět, že je na místě právě Badraddín.

Badraddín byl vysoce postaveným členem skupiny a odpovídal za operace Hizballáhu v Sýrii. Stál za útoky na americkou a francouzskou ambasádu v Kuvajtu v roce 1983, při kterých zemřelo několik lidí. Z kuvajtské věznice se mu v roce 1990 podařilo uprchnout za irácké invaze do Kuvajtu. Patřil i k osobám souzeným v nepřítomnosti za atentát na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner